Sdružení Calla
  Dnes je 21. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka
» Změna klimatu
» Obnovitelné zdroje energie »
» Obnovitelné zdroje energie »
» Těžba uranu » Jaderný odpad » Platforma proti úložišti » Temelín.cz
» Archiv »
» Archiv »

TVÁŘE URANU / FACES OF URANIUM

Souhlasíte s názorem, že jaderná energie je čistá a levná? A zajímali jste se někdy o to, za jakých okolností se vlastně získává URAN - základní surovina na výrobu paliva pro jaderné elektrárny? Co znamená těžba uranu pro krajinu? Kolik tun nebezpečných odpadů vznikne z jednoho kilogramu vytěžené rudy? Že následky po těžbě uranu jsou jednou z našich největších starých ekologických zátěží?

Výstava "Tváře uranu" přibližuje prostřednictvím fotografií těžbu uranu a současně dokumentuje její vlivy na životní prostředí a krajinu. Portréty lidí, jejichž životy ovlivnila těžba uranu, doplňují celkový obraz a dávají tak výstavě lidský rozměr. V souboru fotografií jsou vzpomenuti i političtí vězni odsouzení k otroctví nucených prací při těžbě uranu. Tisíce jejich životů zmařil komunistický režim v honbě za uranem pro sovětské atomové zbraně.Méně » Více »

Na základě dohody mezi ČSSR a SSSR o dodávkách uranu podepsané už v roce 1945 bylo z naší země vyvezeno téměř 100 000 tun uranového koncentrátu. Národní bohatství však díky  "velkorysosti" tehdejší doby zmizelo bez patřičné protihodnoty a znamenalo ztráty nejen ekonomické. Na následky práce v uranových dolech zahynuly stovky horníků a dopady po těžbě uranu v krajině jsou jednou z největších ekologických zátěží pro naši krajinu. Po roce 1989 převzal stát zodpovědnost za sanace následků těžby uranu a ročně  plyne ze státního rozpočtu na vypořádání se s naší uranovou minulostí kolem 3 miliard korun. Z nich jsou placeny nejen sanace, ale i sociální dávky horníků.

Jaderná energetika bývá často považována za energetický zdroj budoucnosti a je uváděna jako tzv. bezemisní technologie s minimálním dopadem na životní prostředí. Při této úvaze však nelze opomíjet nezbytnou součást jaderné energetiky, kterou je těžba uranu. K výrobě 1 kilogramu  uranového koncentrátu je totiž třeba zpracovat přibližně 1 tunu uranové rudy za použití značného množství chemických látek, jejichž pomocí se uran z rudy uvolňuje. Po chemickém louhování je více než 99 % zpracovaného materiálu odkládáno na odkaliště.

Bezpečné zajištění obrovského množství toxických odpadů z výroby uranového koncentrátu je jednou z neproblematičtějších částí zpracování uranové rudy.  Argument o malém objemu odpadů z jaderné elektrárny je tak zcela falešný. K chronickým následkům zpracovávání uranových rud patří trvalé, jak chemické tak radioaktivní zamoření prostoru vlastní úpravny rud i odkalovacích nádrží a nejbližšího okolí.

Sen o renesanci jaderné energie k nám přivádí zahraniční investory, kteří si pohrávají s myšlenkou obnovit u nás těžbu v uranových dolech. Žádosti o geologické průzkumy radioaktivních nerostů už byly projednány na několika lokalitách na Vysočině (Jamné, Polná, Brzkov) či v Podještědí (Ploužnice, Osečná-Kotel). Lokalita Osečná-Kotel byla v roce 2008 vyhlášena jako tzv. chráněné ložiskové území, což pro tamní obyvatele představuje mj. stavební uzávěru a omezení při rozvoji obcí. Na protest proti tomu vzniklo v Podještědí občanské sdružení, které vystupuje proti  těžbě a pořádá přednášky na školách informující o rizicích těžby. Hlavním mottem jejich kampaně je VODA nad URAN!

Fotograf Václav Vašků zdokumentoval nejdůležitější místa těžby a zpracování uranu v České republice. První cyklus fotografií byl pořízen  pro organizaci WISE  v červnu a čevenci roku 2006 u Dolní Rožínky, Mydlovar, Ralska a v okolí Příbrami. Ve spolupráci se sdružením Calla vznikl na jaře v roce 2009 další cyklus fotografií zaměřený na osudy lidí,  kteří na uranu pracovali obohacený o oblast Jáchymovska.

Václav Vašků je profesionální fotograf působící v Praze. V roce 2005 získal za soubor dokumentárních fotografií z okolí Černobylu druhou cenu v soutěži Czech Press Photo.

Náhled fotografií:
http://fotomat.cz/uranium

TOUR VÝSTAVY v roce 2009:

TOUR VÝSTAVY v roce 2010:

VÝSTAVA v roce 2011:

  • Říjen - Místní centrum pro setkávání a pořádání kulturních vzdělávacích a sociálních programů v Ralsku

Fotogalerie z vernisáž výstavy na Ekofilmu

Článek v Libereckém deníku o této výstavě.

Plakát formátu A3 k tisku - ke stažení zde (pdf, 2 695 kB).

Informační skládačka k výstavě - ke stažení zde (pdf, 4 960 kB).

Prezentace k výstavě - souhrn fotografií s popisky

VÝSTAVA v roce 2014:

  • 27. 6. Kulturní dům v Brzkově
  • 24. 9. - 31. 10. Knihkupectví Kuba & Pařízek, Polná. Pozvánka zde. Fotogalerie z vernisáže zde. Tisková zpráva zde.

V případě zájmu o zapůjčení výstavy nás prosím kontaktujte.

Za vznik této výstavy děkujeme sdružení Naše Podještědí, Janu Beránkovi z organizace WISE,  členům Konfederace politických vězňů Františku Zahrádkovi a Zdeňku Mandrholcovi, starostovi Mydlovar panu Ciglbauerovi, Aleši Roubíčkovi, panu Sedláčkovi - řediteli  o.z. GAEM s.p. Diamo,  horníkům dolu Rožná a všem ostatním kteří se na výstavě podíleli .

Výstava vznikla díky podpoře a spolupráci organizace WISE
a za laskavé finanční podpory Nadace Partnerství a rakouské vlády.
logo nadace partnerství logo Wise

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz