Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Tisková zpráva ze dne 4. prosince 2009

Calla vydala skládačku o jihočeských břehulích

Břehule říční patří mezi chráněné a ohrožené ptačí druhy, které jsou v dnešní krajině téměř zcela odkázané na lidskou činnost. Sdružení Calla nyní vydalo skládačku, která by měla naši nejmenší vlaštovku představit jihočeské veřejnosti.

Text skládačky obsahuje stručný výtah z analýzy populace břehulí v Jihočeském kraji, kterou pro Callu v letošním roce vypracoval přední znalec tohoto ptačího druhu Petr Heneberg. Analýza ukázala, že oproti téměř 5 000 párů v roce 1999 hnízdilo letos na území Jihočeského kraje jen kolem 2 000 párů. Hnízdění břehulí bylo potvrzeno na pouhých 26 místech, zatímco před deseti lety bylo takových lokalit 66. V nové publikaci naleznou zájemci také fotografie, mapku rozšíření břehulí v Jihočeském kraji nebo tabulku s počtem párů hnízdících v jednotlivých okresech jižních Čech. Skládačka je v současné době distribuována nevládním organizacím, úřadům a dalším zájemcům. V kanceláři Cally je k dispozici zdarma.

"Rádi bychom v projektech na ochranu břehulí pokračovali i v dalších letech, vše ale závisí na dostatku financí. Hnízdní stěny, do kterých si břehule vyhrabávají nory, totiž potřebují pravidelnou údržbu," říka Jiří Řehounek, který se v Calle zabývá ochranou přírody.

Další informace o ochraně břehulí získají zájemci v brožuře Petra Heneberga "Břehule říční - praktické a právní aspekty ochrany v podmínkách ČR", kterou Calla vydala vloni. Brožura je zdarma k dispozici v kanceláři Cally nebo si ji lze stáhnout na adrese www.calla.cz/publikace v sekci Ochrana přírody.

 

Kontakty:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla) – tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ(zavinac)seznam.czProjekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí ČR. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP ČR.
ministerstvl-prostredi-cr.jpg
Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
eea-grants norway-grants.jpg pros.jpg
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz