Sdružení Calla
  Dnes je 10. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy




Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 29. 5. 2009

Evropské atomové fórum - jadernou bublinu nafukuje státní pomoc

Hnutí DUHA a sdružení Calla kritizují, že na Evropském atomovém fórum zástupci české a slovenské vlády podepíší smlouvu o partnerství při výstavbě nového jaderného reaktoru v Jaslovských Bohunicích. Ekologické organizace i slovenská opozice nesouhlasí se způsobem výběru dodavatele, který proběhl bez vyhlášení tendru[1].

Obě ekologické organizace při této příležitosti upozorňují na vysokou investiční náročnost atomového odvětví, které je i po více než padesáti letech existence závislé na různých formách státní podpory: garance za úvěry, daňové úlevy, pomoc v ekonomických nesnázích, financování různých částí palivového cyklu a podobně. Největší skrytou dotací na výrobu elektřiny jaderným štěpením je takzvaná omezená odpovědnost provozovatelů za škody, které může havárie atomového reaktoru způsobit[2].

Z loni publikované dokumentace vyplývá, že ČEZ chce v Temelíně postavit další reaktory o celkovém výkonu až 3400 MW[3]. Závěrečná zpráva Nezávislé energetické komise zřízená při Vládě České republiky uvádí cenovou relaci nákladů na stavbu nových atomových reaktorů ve výši 3000 euro na každý instalovaný kilowatt[4]. Při současném kurzu by to znamenalo, že projekt ČEZ přijde na 273 miliard korun. Předpovědi energetických společností a ratingových agentur z roku 2008 jsou ještě pesimističtější a pohybují se v intervalu 5000 až 8000 dolarů/kW (3790 až 6060 euro/kW).

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Je nepochopitelné, že průmyslové odvětví chlubící se svou vlastní vyspělostí může i po více než padesáti letech existence vyžadovat stále nové o nové státní dotace. Rozvoj obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické efektivity s sebou nese podstatně menší rizika pro veřejné finance než investice do jádra. Zelené technologie nevyžadují speciální zákony na pojištění vůči havárii, snižují naši energetickou závislost na Rusku a především jsou skutečným řešením globálních změn klimatu."

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Jaderná energetika vzhledem ke své ceně nemůže být schůdnou cestou pro řešení energetických potřeb Evropy. Daleko efektivnější je investovat do energetických úspor, které nezanechávají jaderný odpad, nehrozí zamořením a neposilují moc obřích energetických firem."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:

Některá fakta o jaderné energetice:

  • Obě české jaderné elektrárny vyrábějí jen asi 17 % naší energie. Ani ambiciózní plány nepočítají s podstatným zvýšením.
  • Stavba plynových elektráren namísto atomového reaktoru o výkonu 1600 megawattů (kompletní Temelín má 2000 MW) by zvýšila český dovoz paliv o pouhých 11 %.
  • Rozumná opatření ke zvýšení energetické efektivnosti budov by měla stejný přínos jako trojapůlnásobek jaderné elektrárny v Dukovanech.
  • Stávající pravidla omezené odpovědnosti za jadernou škodu vytlačují zelenou energetiku. Studie zpracované pro Evropskou komisi uvádějí příklad Francie, kde kdyby si jaderné reaktory platily běžné, plně tržní pojistné, zvýšili by se náklady na výrobu elektřiny o 5,0 eurocentů/kWh - a tudíž by už nyní byly na volném trhu schopny konkurence i větrné elektrárny (3,6-5,1 eurocentů/kWh) [5].

[1]   Více na http://www.sdkuonline.sk/pages/zobraz_clanok.php?id=30440

[2]   K tématu omezené odpovědnosti vydalo Hnutí DUHA publikaci "Jaderná energetika s ručením omezeným", http://www.hnutiduha.cz/publikace/atomova_odpovednost.pdf

[3]   Oznámení záměru dle § 6 zákona č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí: "Nový jaderný zdroj v lokalitě Temelín včetně vyvedení výkonu do rozvodny Kočín", ČEZ, červenec 2008

[4]   http://www.vlada.cz/assets/ppov/nezavisla-energeticka-komise/aktuality/zpravanek081122.pdf Strana 113, Tabulka 10.11

[5]   Savage, M., Baruya, P., et Cunningham, J.: Energy subsidies in the European Union: a brief overview. EEA Technical Report 1, European Environment Agency, Copenhagen 2004

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz