Sdružení Calla
  Dnes je 29. září 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva Hnutí DUHA a sdružení Calla ze 12. 10. 2010

Ekologické organizace píší ministrům, jak pokrýt náklady na solární energii

Ekologické organizace dnes odeslaly předsedovi vlády a ministrům průmyslu a obchodu, a financí dopis s návrhem realistických řešení dopadů podpory solárních elektráren.

Hnutí DUHA a Calla prosazují tyto kroky:

  • Speciální daň, která narovná rozdíl mezi výkupní cenou a skutečnými výrobními náklady solárních elektráren nad 30 kW, jež byly uvedeny do provozu v letech 2009 a 2010, na úroveň, jakou zákon původně plánoval (tedy návratnost 15 let včetně přiměřeného zisku).
  • Část nákladů pokrýt 55 miliardami korun z povolenek ke znečišťování, které se stát chystá zadarmo rozdat ČEZ a dalším energetickým společnostem.

Ekologické organizace však také varovaly před některými nedomyšlenými návrhy. Svaz průmyslu a dopravy navrhuje použít rovněž peníze za prodej emisních povolenek, které si stát nechal  Prakticky by to znamenalo, že vláda má vzít peníze, jimiž by mohla domácnostem pomoci se zateplováním domů – a tedy snižováním účtů za teplo, uhlí a plyn.

Calla a Hnutí DUHA také nepodporují návrh ČSSD na 50 % plošné zdanění solárních elektráren, které je málo adresné. Daň by měla odpovídat skutečnému rozdílu mezi výrobními náklady a profitem. Kritizovaly také plán ODS, která chce zavést plošnou 10% daň na všechny obnovitelné zdroje. Postihla by odvětví, jež snižují českou závislost na fosilních palivech a u kterých žádný problém nevznikl.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Mezi lety 2005 a 2009 zdražoval ČEZ cenu elektřiny každým rokem o podobnou i vyšší částku, jakou nyní přinese podpora obnovitelných zdrojů energie. Nezasedaly ale žádné vládní výbory, krizové štáby apod. Nynější hysterie je vyvolána tlakem energetických koncernů na zastavení slibně rostoucího segmentu obnovitelných zdrojů  v obavě před reálnou konkurencí.“
Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil: „Navrhli jsme ministrům konkrétní, smysluplná řešení, jak problém řešit. Politici v panice uvažují i o návrzích, které jsou evidentně nesmyslné. Není sebemenší důvod, aby obec, která vytápí domy kogenerační jednotkou na biomasu a vyrobenou elektřinu prodává do sítě, byla penalizována proto, že je nějaký problém u solárních elektráren, tedy úplně jinde. Na řešení problému by také neměly doplácet rodiny tím, že vláda použije peníze, kterými jim mohla pomoci se zateplením domů a snižováním účtů za energii.
Vláda by měla přijmout řešení, které zajistí další růst domácích obnovitelných zdrojů energie a sníží naši závislost na ruském plynu a uhelných dolech.V dopise jim několik takových opatření navrhujeme.“


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA,
tel.: 737 128 471, e-mail: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 

Příloha:
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz