Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva ze dne 3. 2. 2011

Calla spouští web "Stromy a hmyz"

     Sdružení Calla připravilo pro všechny zájemce o ochranu přírody novou webovou stránku "Stromy a hmyz". Je určena širokému spektru uživatelů, kteří se zabývají ochranou přírody, zejména pak ohroženými druhy hmyzu vázanými na staré stromy a mrtvé dřevo.

     Hmyz vázaný na staré stromy patří k nejohroženějším druhům České republiky. Doplácí na lesní hospodaření, kácení alejí i solitérních stromů v krajině, rekonstrukce parků a zahrad. Jižní Čechy jsou však dodnes významným regionem jeho výskytu v rámci České republiky. Setkáme se zde mimo jiné s druhy chráněnými Evropskou unií v soustavě Natura 2000, jako je např. roháč obecný, tesařík obrovský nebo páchník hnědý.

     Cílem nového webu je shromáždit pro všechny zájemce odborně podložené informace o ochraně ohroženého hmyzu žijícího ve starých stromech. Měl by se stát pomocníkem pro úředníky státní ochrany přírody, nevládní organizace zabývající se péčí o staré stromy nebo řízeními o kácení stromů, ale i pro širokou veřejnost. Seznamuje s možnostmi ochrany stromů a hmyzu ve městech i volné krajině, a to samozřejmě s ohledem na bezpečnost občanů. Ukazuje také jednoduché způsoby, jak podpořit ohrožené druhy třeba i na vlastní zahradě.

     Calla poskytuje k této problematice také poradenskou činnost. Dotazy lze posílat e-mailem na calla(zavinac)calla.cz nebo s pomocí formuláře na www.calla.cz/poradna. Na této webové stránce naleznou také všichni zájemci informace o otevíracích hodinách poradny pro veřejnost.

     "Často narážíme na neznalost a neinformovanost jednotlivců i institucí, na kterou zbytečně doplácejí ohrožené druhy. Chtěli bychom s pomocí nového webu alespoň částečně zmírnit informační deficit, který u nás v této oblasti existuje," říká editor nového webu Jiří Řehounek z Cally.

 

Nový web naleznou zájemci na adrese www.calla.cz/stromyahmyz.


Kontakt:

Jiří Řehounek (Calla)
, 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČRmpcr zpcr © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz