Sdružení Calla
  Dnes je 17. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Calla - Sdružení pro záchranu prostředí a Naše budoucnost bez uranu, z.s.
ze dne 18. září 2014

Tváře uranu v Polné

Výstava fotografií Václava Vašků přiblíží dopady těžby uranové rudy

Od 24. září do 31. října 2014 bude v průchodu Knihkupectví Kuba a Pařízek na Husově náměstí v Polné ke shlédnutí výstava „Tváře uranu“ [1] a to v souvislosti s plány na otevření nového uranového dolu u nedalekého Brzkova. Fotografie zachycují nejvýznamnější místa spojená s těžbou uranu v České republice (Stráž pod Ralskem, Dolní Rožínka, Jáchymov, Příbramsko), sanacemi či rekultivacemi odkališť.  Portréty   lidí, jejichž životy ovlivnila těžba uranu, doplňují celkový obraz a dávají tak výstavě lidský rozměr.  V souboru   fotografií   jsou   vzpomenuti   i   političtí   vězni   odsouzení   k otroctví nucených prací při těžbě uranu.

    Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 24. září v 15 hodin a bude na ní přítomen i autor fotografií Václav Vašků [2].  Bude ji doprovázet hudební vystoupení Matěje Koláře a dále hry a soutěže pro děti. Návštěvní doba výstavy je ve všední dny od 8  do 12 hodin a od 13 do 17 hodin a o víkendu od  8 do 11 hodin.

   V úzké spolupráci s Callou výstavu spolupořádají Knihkupectví Kuba a Pařízek, které ochotně poskytlo své prostory, a brzkovský spolek Naše budoucnost bez uranu“ [3], který energicky hájí právo lidí z Brzkova a okolí na ochranu svého životního prostředí a zdraví. Kooperuje přitom s místní samosprávou a dalšími spolky.

   V průběhu výstavy je také možné připojit se k petici „NE těžba uranu na Vysočině“, kterou od konce června podepsalo kolem 1200 lidí a která má být koncem září odeslána prémiérovi Sobotkovi, který se v březnu vyslovil pro možné otevření uranového dolu u Brzkova. Proti se vyslovili také starostové Brzkova, Věžnice, Přibyslavi a Polné, kteří společně se spolkem podepsali „Memorandum pro budoucnost bez uranu“ [4]. V něm důrazně požadují zastavení jakýchkoliv snah obnovit průzkumné práce nebo přímo těžbu uranu v blízkosti jejich obcí. Žádají také vyřazení bodu, který by umožnil vymezit plochu a stanovit územní podmínky těžby uranu jižně od Přibyslavi z návrhu aktualizace Politiky územního rozvoje České republiky. Radou Kraje Vysočina byl tento bod schválen v červenci 2014 bez vědomí místní samosprávy.

    Lucie Stránská ze spolku Naše budoucnost bez uranu řekla: „Chceme poukázat na těžbu uranu a výstava je pro nás výborným nástrojem. Po zhlédnutí fotografií konkrétních míst a skutečných příběhů osob zasažených a ovlivněných těžbou si návštěvník uvědomí tzv. odvrácenou tvář uranu, to znamená, že problémem není jen samotná těžba, ale také následná rekultivace a sanace krajiny, na kterou stát vynakládá nemalé finanční prostředky.“

    Olga Kališová z Cally řeklaZáměr těžit uran u Brzkova je v rozporu s platnou Surovinovou politikou České republiky. Argument pracovních míst je důležitý, ale je namístě se ptát, zda jde o pracovní místa pro místní obyvatele nebo pro horníky z Dolní Rožínky a odjinud? A proč chce vláda investovat do tvorby pracovních míst ve skomírajícím českém uranovém průmyslu, když zároveň musí platit desítky miliard korun za škody po těžbě a zpracování uranu?

 

Další informace Vám mohou doplnit:

Olga Kališová, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, tel.: 720 995 944, e-mail: olga.kalisova(zavinac)calla.cz
Lucie Stránská, Naše budoucnost bez uranu, z.s. , tel.: 728 375 619, e-mail: nasebudoucnostbezuranu(zavinac)seznam.cz

 

Podrobnosti:

[1] O výstavě „Tváře uranu“: http://www.calla.cz/index.php?path=energetika/ostatni&php=tvare_uran.php  
[2] O autorovi Václavu Vašků: http://www.ibraphoto.net/tym-vaclav-vasku.html
[3] Profil spolku Naše budoucnost bez uranu, z.s. na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Na%C5%A1e-budoucnost-bez-uranu-z-s/573672066083605?fref=ts
[4] Memorandum pro budoucnost bez uranu: http://www.temelin.cz/images/PDF/memorandumbrzkov.pdf



 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz