Sdružení Calla
  Dnes je 17. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Cally ze dne 6. listopadu 2014

Seminář o ochraně rostlin a hub v pískovnách

Ve čtvrtek 6. 11. pořádá Calla v Českých Budějovicích odborný seminář, na němž se bude diskutovat o ochraně rostlin a hub v pískovnách. Jde o třetí díl volného cyklu seminářů o pískovnách (první dva se věnovaly suchozemským a mokřadním živočichům).

Pískovny a jiné těžební prostory se staly důležitými náhradními stanovišti celé řady ohrožených druhů. Jejich původní prostředí už často v naší krajině neexistuje nebo je velmi vzácné. Důležitým tématem semináře proto budou praktické rady, jak vytvářet během rekultivací přírodovědně cenná stanoviště a dále o ně pečovat. Seminář je určen pro úředníky a další zájemce o přírodě blízkou obnovu území narušených těžbou nerostných surovin, kterých se přihlásilo více než padesát z celé ČR. Jako lektoři se ho zúčastní přední odborníci v oboru.

„Těší nás velký zájem, který odborná veřejnost o seminář projevila. Snad i díky akcím tohoto typu se v České republice pozvolna mění pohled na rekultivace. Ekologická obnova pískoven využívající přírodní procesy je navíc nejen šetrná k přírodě, ale oproti klasickým rekultivacím také šetří finanční prostředky,“ říká organizátor semináře Jiří Řehounek z Cally.

Ochrana přírodovědně cenných pískoven patří v činnosti sdružení Calla dlouhodobě k prioritám. V posledních letech realizujeme na více lokalitách v Jihočeském kraji zásahy na podporu ohrožených druhů živočichů, především břehulí, obojživelníků nebo blanokřídlého hmyzu. K této problematice vydala Calla také řadu informačních a osvětových materiálů. Na ekoporadnu, kterou provozujeme, se obracejí zájemci o ochranu a obnovu opuštěných těžebních prostorů z celé republiky.

Další informace k tématu: web Jihočeské pískovny (www.calla.cz/piskovny), publikace „Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi (http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka&php=4_nabidka.php#ekologicka_obnova).

 

Kontakt:

Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ(zavinac)seznam.cz

 

Tento seminář byl podpořen Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec a Magistrátem města České Budějovice


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz