Sdružení Calla
  Dnes je 28. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 26. srpna 2019

Práce na výběru lokalit mají zpoždění, ale ministerstvo průmyslu trvá na uspěchaném rozhodování

Obce žádají odklad, než bude přijatý zákon

 

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) potvrzuje v Plánu činnosti na letošní rok [1], který má dnes odsouhlasit vláda, že práce na výběru lokalit mají zpoždění, nebudou moci být dodrženy plánované milníky výběru a: „Proto bude v aktualizaci Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem navrženo posunutí těchto milníků o 3 - 5 let.“ [2].  Na programu vlády je ale i aktualizace této vládní koncepce, v níž Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) posunout termíny odmítlo [3].   Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti požadují odklad výběru lokalit, než budou platit takové zákony, které zajistí rovnoprávnější postavení dotčených samospráv vůči státní správě a které umožní obcím i veřejnosti účinně hájit své oprávněné zájmy při rozhodování o nakládání s  radioaktivním odpadem. První návrh zákona o zapojení obcí do výběru úložiště, který v červenci předložilo MPO, nyní obce připomínkují.

    Běžným legislativním procesem není možné navržený zákon o zapojení obcí do výběru úložiště přijmout tak, aby mohl být použit při povolování průzkumných území pro geologické práce a nejspíše ani při stanovování chráněných území pro stavbu úložiště. Proto by milníky pro výběr lokalit měly být odsunuty minimálně na dobu, kdy bude moci zákon nabýt platnosti.

   Pokud samo SÚRAO popisuje zpoždění prací o 3 až 5 let, rychlý výběr, který takové zpoždění nezohlední, bude na úkor budoucí dlouhodobé bezpečnosti hlubinného úložiště. Nebude dostatek času na realizaci potřebných geologických prací, jejich zhodnocení i oponentury.

   Aktualizace Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, kterou projednává vláda, je vyvolaná řízením pro porušení Smlouvy, které vůči České republice v květnu 2018 zahájila Evropská komise z důvodu špatného splnění Směrnice Rady 2011/70/Euratom o nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady.  Přestože jsou v ní aktualizovány některé konkrétní časové milníky, které se zmíněného řízení netýkají, harmonogram výběru lokality pro úložiště MPO odmítlo změnit, i když o to v rámci připomínkového procesu požádalo Ministerstvo financí.

    Změna časových milníků pro výběr lokalit pro hlubinné úložiště je vnitrostátním postupem, který nemusí být předem vyjednán a odsouhlasen Evropskou komisí.  Té postačí změny ohlásit v rámci pravidelných zpráv o plnění Směrnice o nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady.

   Petr Klásek, starosta Chanovic a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „S úložištěm nespěchejme, udělejme to pořádně. Po zákoně, který by zajistil práva obcím a lidem v nich žijících, voláme od počátku. Opětovně si uvědomujeme mimořádnost, ojedinělost, nebezpečnost a dlouhodobost uvažovaného úložiště. A je zde zvyšující se tlak na zužování lokalit. Nejprve se musí určit obecná závazná pravidla a podle nich teprve postupovat. Ne, naopak.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 47 členů (32 obcí a měst a 15 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

 

Další informace může poskytnout:

Petr Klásek, starosta obce Chanovice a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, tel.: 606 745 795, e-mail: obec.chanovice@email.cz

 

Poznámky:

[1] „Plán činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů na rok 2019, tříletý plán a dlouhodobý plán“ obsahující i rozpočet úřadu je základním dokumentem podle atomového zákona (Zákon č. 263/2016 Sb.), viz  § 113 odst. (5) Svou činnost vykonává Správa na základě vládou schváleného statutu a ročního, tříletého a dlouhodobého plánu činnosti.
[2]  Plán činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů na rok 2019, tříletý plán a dlouhodobý plán:
str.7: „Ačkoliv cílem činností Správy bylo dodržet termín výběru finální lokality stanovený Koncepcí nakládání s RAO a VJP, tedy rok 2022 pro doporučení 2 lokalit a rok 2025 pro výběr finální lokality, je zřejmé, že vzhledem k panujícím nejistotám a velmi napjatému harmonogramu se tyto milníky již nepodaří splnit. Proto bude v aktualizaci Koncepce nakládání s RAO a VJP navrženo posunutí těchto milníků o 3 - 5 let.“
str. 15: „Milník výběru finální lokality v roce 2025 však již není možné z důvodu zpoždění geologicko-průzkumných prací dodržet. V aktualizaci Koncepce nakládání s RAO a VJP bude navržen posun tohoto milníku o 3 - 5 let.“
[3] Aktualizace „Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v České republice“ nadále trvá na těchto úkolech pro SÚRAO:

  • Vybrat minimálně 2 vhodné kandidátní lokality pro HÚ se stanoviskem dotčených obcí a předložit vládě ke schválení – rok 2022
  • Připravit projektovou a bezpečnostní dokumentaci k vydání rozhodnutí o finální lokalitě (se souhlasem obcí) a podat žádost o územní ochranu vybrané lokality – rok 2025
  • Zahájit výstavbu podzemní laboratoře ve finální lokalitě – rok 2030
  • Zahájit výstavbu hlubinného úložiště – rok 2050
  • Zahájit provoz hlubinného úložiště – rok 2065

[4] Stanovisko a připomínky Platformy proti hlubinnému úložišti k Návrhu věcného záměru zákona ze 17. července 2019 - http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press/obce-ministrovi-zastavte-vyber-mista-pro-uloziste-dokud-nebude-hotovy-zakon/_files/stanovisko-platforma-zakon-ministr.pdf
Nyní do konce září 2019 probíhá zpracovávání podrobnějších připomínek.

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz