Dnes je 23.2.2019  Hlavní stránka -Calla  | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 


Facebook Profil Cally na Facebooku
button enviroskop.cz

Živočichové

Městské prostředí láká překvapivě velké množství živočichů, a to včetně mnoha ohrožených druhů. Mnohdy se však pro ně stává pastí. Kácení biologicky cenných stromů nebo nevhodná péče o trávníky může znamenat likvidaci vývojových stadií brouků, motýlů a dalších skupin hmyzu. Existuje ovšem  celá řada možností, jak tyto zajímavé živočichy ve městech aktivně podpořit.

Foto: Ohrožený bělopásek tavolníkový na živém plotu z pámelníku a tavolníku na českobudějovickém sídlišti Vltava

Jednou z možností je tzv. butterfly gardening (volně přeloženo „motýlí zahradničení“), jehož cílem je úprava péče o zahrady (ale i parky a další městskou zeleň) ve prospěch motýlů a dalších druhů hmyzu. O „motýlím zahradničení“ se dozvíte více z prezentace Zdeňka Hanče (AOPK ČR – RP Jižní Čechy) „Butterfly gardening – motýlí zahradničení“. Zkušenosti ze svého projektu ochrany motýlů shrnuje Martin Němec (Spolek pro živou krajinu) v prezentaci „Chceme motýly v Budějovicích?“.

Foto: Bělásek rezedkový na kvetoucím městském trávníku v Hodoníně

Další zajímavou skupinou jsou samotářské včely, které patří mimo jiné k významným opylovačům užitkových, okrasných i planě rostoucích rostlin. Možnosti jejich podpory shrnuje Jan Erhart (BC AV ČR) ve svém textu Význam včelích hotýlků.

Foto: Samotářské včely rodu Osmia vyčkávají ve stéblech hmyzího hotelu na vhodné povětrnostní podmínky (foto Jan Erhart)

Foto: Hmyzí hotel typu mrakodrap stojí na předměstí Českých Budějovic

Foto: V blízkosti hmyzích hotelů potřebují samotářské včely dostatek květoucích rostlin

Foto: Kvetoucí trávníky často obývají běžné druhy živočichů (zde modrásek jehlicový na zahradě PřF JU v Českých Budějovicích). I běžné druhy hmyzu však z krajiny mizí, protože stále obtížněji nacházejí vhodná stanoviště. Proto má velký význam jakákoli změna v krajině, která volně žijící druhy rostlin a živočichů podpoří.

 

Projekt „Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť“ byl podpořen Ministerstvem životního prostředí,
projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

MŽP
 © 2016 -2019 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel.: 384 971 934, fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist