Sdružení Calla
  Dnes je 13. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Calla a DUHA ze dne 22. 10. 2007

Ministr Říman chce zachovat výhody pro jaderný průmysl
Popudí také obce postižené radioaktivním úložištěmMinistr Martin Říman na pondělní jednání vlády předkládá návrhy, kterými hodlá smést  ze stolu část koaliční smlouvy týkající se jaderné energetiky.

Ministr průmyslu a obchodu chce, aby ČEZ v případě havárie na atomové elektrárně musel uhradit jen škody do výše 6 miliard korun. Maximálně by v někdy v příštích letech byla částka navýšena na 9,4 miliardy.

Druhým návrhem, pokud bude přijat, vláda vyvolá bouři odporu v obcích ohrožených úložištěm radioaktivního odpadu. Ministr nehodlá zakotvit do atomového zákona ani účast obcí v povolovacím řízení, ani jejich právo rozhodovat o své budoucnosti, neboť podle něj: "Stát musí být schopen v odůvodněných případech prosazovat své zájmy i proti vůli jednotlivých obcí." [1].  Namísto práva veta navrhuje navýšit finanční částky na kompenzace tak, aby obce byly: "motivovány k zájmu o výstavbu a provozování úložiště a překonání iracionálních obav obyvatel." [1].  

Vládní strany se přitom v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení zavázaly: "Bude zrušena omezená odpovědnost provozovatelů jaderných reaktorů za případné škody tak, aby platili tržní pojistné stejně jako v jiných průmyslových odvětvích. Další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí." Termín splnění je do konce roku 2007.

Sdružení Calla a Hnutí DUHA  věří, že v této podobě budou oba dokumenty odmítnuty a výhody, které zvýhodňují jaderný průmysl, budou urychleně odbourány.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Podle současných pravidel ČEZ má při havárii na atomovém reaktoru uhradit jen část škod, zatímco třeba chemická továrna musí zaplatit všechno. Platí tedy menší pojistné, což je velká konkurenční výhoda na trhu s elektřinou pro výrobce z jaderných elektráren a riziko, že skutečné škody nakonec zaplatí daňoví poplatníci."

Edvard Sequens ze sdružení Calla dodal:
"Zakotvení práva veta do atomového zákona pro případ umisťování jaderných zařízení po vládě požadují desítky obcí a také ekologická sdružení. Je zájmem společnosti, aby takové právo obce měly. Dosavadní arogantní přístup vlády ohrožené obce dozajista povzbudí k odporu."Kontakty:
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Martin Sedlák, hnutí DUHA

telefon: 731 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Materiál MPO předkládaný vládě: "Analýza možností zapojení obcí do rozhodovacího procesu o umístění hlubinného úložiště"

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz