Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 16. 12. 2008

Říman k úložišti jaderných odpadů: stále stejná písnička

Vláda České republiky dnes opětovně projednává analýzu ministra Římana o možnostech obcí k zapojení do vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.  Pokud projde návrh v předložené podobě, zůstane legislativa nezměněná - obce i nadále nebudou mít účinný nástroj, jak hájit zájmy svých občanů.  Přitom v březnu již podobnou analýzu vláda odmítla, protože nerespektovala programové prohlášení vlády. V něm se strany vládní koalice zavázaly pro změnu práv obcí: "Další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí."

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazují novelu atomového zákona, která dá obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Prozatím jsou z povolovací procedury vyloučeny. Upozornily, že paradoxně nejdále se s budováním úložiště radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.

Osmatřicet starostů z regionů, kde by mohlo stát hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, v říjnu 2005 požádalo Poslaneckou sněmovnu, aby takovou novelu schválila. V pětadvaceti obcích se uskutečnilo místní referendum, které úložiště odmítlo. Vláda na základě  tlaku obcí a krajů zastavila průzkumné práce do roku 2009, ale pak je hodlá obnovit. Bez změny přístupu to však bude krajně obtížné.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Je podivuhodné, v jaké míře nejsou na počátku jedenadvacátého století uprostřed Evropy dodržovány základní demokratické principy ve jménu podpory jediného průmyslového odvětví - jaderné energetiky. Zdá se, že ji není možné udržovat v provozu bez intervencí státu a pokřivené spravedlnosti."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil: "Radioaktivní odpady jsou stále nevyřešeným problémem atomové energetiky. V Česku se počítá s vybudováním hlubinného úložiště vysoceradioaktivního jaderného odpadu. Před samotnout debatou o technickém řešení se musí vyřešit vztah státu a obcí ohrožených možným vybudováním hlubinného úložiště. Cesty mohou být dvě: revoluční bouře stylu německého Gorlebenu nebo demokratické řešení respektující práva a postoje občanů. Pěvně věřím, že vláda odmítne zákopovou válku s obcemi a kraji."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Dále v Jihočeském kraji:
Jiří Dvořák, starosta obce Lodhéřov, tel.: 607 706 579, e-mail: starosta.lodherov(zav)tiscali.cz
Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov, tel.: 603 208 149, e-mail: starosta.nadejkov(zav)cz

Dále v Plzeňském kraji:
Vladimír Smolík, starosta obce Pačejov, tel.: 602 969 923, e-mail: oupacejov(zav)raz-dva.cz
Petr Klásek, starosta obce Chanovice, tel.: 606 745 795, e-mail: obec.chanovice(zav)email.cz

Dále v Kraji Vysočina:
Zdeňka Tajovská, starostka obce Dušejov, tel.: 604 118 891, e-mail: starosta(zav)dusejov.cz
Milada Duchanová, starostka obce Hojkov, tel.: 607 116 535, e-mail: ouhojhkov(zav)tiscali.cz
Petr Janoušek, starosta obce Batelov, tel.: 725 101 006, e-mail: oubatelov(zav)volny.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz