Sdružení Calla
  Dnes je 29. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Calla a Hnutí DUHA ze dne 3. listopadu 2014

Nesouhlasné stanovisko MŽP k lanovce na šumavský Hraničník - reakce Hnutí DUHA a Calla

Ekologické organizace již dříve upozornily, že projekt stavby lanovky a sjezdovky na Hraničník je v rozporu s evropským systémem ochrany Natura 2000 i českým zákonem na ochranu přírody [1].

Renomovaná britská poradenská společnost EFTEC spočetla, že projekt lyžařského areálu na Hraničníku je na hranici rentability. Pokud by získal dotaci z evropských fondů nebo státního rozpočtu jen na polovinu investičních nákladů, rázem by byl ve ztrátě kolem 14 milionů korun [2].

Podle údajů statistického úřadu a úřadů práce je v Národním parku Šumava podstatně nižší nezaměstnanost než je český průměr, šumavské obce mají většinou dvojnásobné příjmy na obyvatele než je běžné v Jihočeském a Plzeňském kraji a také jejich vylidňování je jen mýtus [3].

Ministerstvo životního prostředí ani nemohlo vydat jiný verdikt. Expertní posudky totiž prokázaly, že výstavbou lanovky by došlo k ohrožení mimořádně vzácné přírody chráněné také evropskými směrnicemi jako evropské přírodní bohatství Natura 2000. Lanovku by bylo možné postavit na Hraničníku jen tehdy, když by Česká republika prokázala, že je to nezbytné k zabezpečení zdraví obyvatel nebo obraně státu a provedla kompenzační opatření. Ta jsou ovšem podle odborníků nemožná, protože populaci tetřeva ani horský smrkový prales nelze chránit na jiném místě, ani je přesunout jinam.

Jaromír Bláha, expert a ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:
„Lyžařský areál by byl podle ekonomů nejspíš ztrátový. Šumavské obce prosperují už nyní a to díky turistice navázané na ochranu divoké přírody. Výstavba lanovky a sjezdovky na Hraničníku by byla fatální nejen pro tamní cenné lesy, ale i pro velkou skupinu vzácných tetřevů, kteří tam žijí. Přerušila by také cestu kudy chodí losi z pravého břehu Lipna na západní Šumavu.
Navíc by nezůstalo jen u jedné lanovky. Developeři mají v šuplíku další plány na výstavbu lyžařského areálu na vedlejší Smrčině. Je dobře, že to ministerstvo zamítlo a ukázalo, že zase dělá svoji práci - totiž chrání české přírodní dědictví podle platných zákonů. Zamítnutí likvidačního senátorského návrhu zákona o NP Šumava minulý týden ukázalo, že ochranu unikátní šumavské přírody požaduje také většina poslanců.“

Edvard Sequens z Cally řekl:
„Lanovka se sjezdovkou do přírodně vysoce cenného prostředí, které máme na české straně Hraničníku a Smrčiny, nepatří. Ministerstvo na základě zpracovaných posudků muselo dojít k závěru, který říkáme od počátku - dopady na životní prostředí by byly tak zásadní a v rozporu s českými i evropskými předpisy na ochranu přírody, že stavbu nelze povolit. Oproti tomu jsou úvahy samospráv, že lanovka by nastartovala rozvoj šumavských obcí, jen spekulacemi."

 

Kontakty:

Jaromír Bláha, program Lesy Hnutí DUHA, 731 463 929, jaromir.blaha(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Calla, 602 282 399, edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, jan.pinos(zavinac)hnutiduha.cz, 731 465 279

 

Odkazy:

[1] Podrobné výhrady Calla - Sdružení pro záchranu prostředí k dokumentaci hodnocení vlivů záměru na životní prostředí: http://www.calla.cz/data/hl_stranka/ostatni/Vyjadreni_Dokumentace_Klapa-Hranicnik.pdf

[2] Souhrn studie v češtině: http://www.sumava-kurovec.cz/include/EFTEC%20souhrn%20studie.pdf (na straně 6)

[3] Šumavské obce jsou dvakrát bohatší a mají vyšší zaměstnanost, říká statistika. Díky národnímu parku: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sumavske-obce-jsou-dvakrat-bohatsi-maji-vyssi-zamestnanost-rika-statistika-diky-narodnimu



 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz