Dnes je 19.7.2018  Hlavní stránka - Calla | Energetika | Ochrana přírody | Doprava | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE 

Víte, že ...
Ve starých norách břehulí hnízdí desítky dalších druhů ptáků, např. vrabci, sýkory, konipasové nebo rehkové. Byly dokonce zaznamenány příklady hnízdění některých druhů dravců a sov v erodovaných břehulích norách. Další zajímavosti »

Facebook Profil Cally na Facebooku
button enviroskop.cz

Břehulí adopce jako originální dárek!

Také v letošním roce můžete své blízké potěšit netradičním vánočním dárkem - udělejte z nich adoptivní rodiče ohrožených břehulí. Všichni dárci v našem projektu "Adoptujte břehuli!" dostanou certifikát se svým jménem. Pokud však chcete symbolickou adopci někomu věnovat (nejen k vánocům, ale i při jiné příležitosti), napíšeme na certifikát jméno podle vašeho přání.

Před letoní sezónou jsme s pomocí peněz darovaných v projektu "Adoptujte břehuli!" opět obnovili hnízdní stěnu v naší erbovní pískovně Lžín na Soběslavsku. Celkem jsme zde v letošním roce napočítali kolem stovky hnízdních nor břehulí, jejich populace však byla výrazně menší než počet nor. Bohužel zaznamenáváme stále úbytek břehulí v celých jižních Čechách, některá hnízdiště dokonce zcela zanikají (pozitivní zprávou je naopak vznik nové kolonie na Veselských pískovnách). I proto chceme ve lžínské pískovně pokračovat s ochranářskými zásahy a zachovat jednu z posledních kolonií v okolí.

Letošní sezóna přála více samotářským včelám a dalším blanokřídlým, např, ploskočelkám, pískorypkám kutilkám či zlatěnkám, jejichž norami byla stěna doslova posetá (odhadem přes 10 000 nor). A byly mezi nimi i ohrožené druhy.

Všem minulým, současným i budoucím dárcům velmi děkujeme. Bez jejich pomoci by na tom jihočeské břehule a samotářské včely byly mnohem hůře ne dnes. A pokud nám chcete dát volnější ruku v nakládání s Vašimi příspěvky a netrváte na adopcích břehulí, můžete adoptovat rovnou celé pískovny. V tom případě využijte variabilní symbol 222 (zatímco břehulí adopce mají v. s. 333).

Proč pomáhat břehulím?

Břehule můžete formou symbolických adopcí podpořit finančně (jednorázovým příspěvkem nebo trvalým příkazem). Kromě toho můžete ovšem pomoci i zapůjčením techniky pro úpravu hnízdních stěn nebo poskytnutím pozemků v přírodovědně cenných pískovnách.

Více informací o možnostech břehulích adopcí naleznete zde.

a

 

 © 2006 - 2018 Calla  Calla Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice  tel.: 384 971 934, fax: 384 971 939 calla(at)calla.cz
TOPlist