Tisková zpráva Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí ze dne 27. ledna 2021
Nové Dukovany: stoprocentní státní půjčka a smlouva o výkupu elektřiny až do roku 2100?
Ještě méně výhodné podmínky pro stát i spotřebitele elektřiny
Podklady, které dostali představitelé sněmovních politických stran před jejich dnešní schůzkou s premiérem Babišem k tendru na nový reaktor v Dukovanech, ukazují, že plánovaná štědrá veřejná podpora může být ještě větší, než dosud bylo známo [Příloha A].
Objem po dobu stavby vůbec neúročené státní půjčky by se mohl navýšit až na 100 % investice (dosud mělo být 70 %). Zároveň smlouva zajišťující, že stát bude veškerou elektřinu z nového reaktoru od ČEZu vykupovat za předem garantovanou cenu, by měla být podepsána dokonce na 60 let od doby zahájení provozu nového bloku. Úvahy, že lze vysoutěžit cenu elektrárny ve výši 4 500 až 5 000 EUR/kW, když v tendru bude všech pět uchazečů, je nerealistická.
Za věrohodný lze považovat odhad investičních nákladů (bez nákladů na financování) v intervalu 7 000 až 7 800 EUR/kW. To znamená cenu pro blok o výkonu 1 200 MW uvažovaný v Dukovanech v přepočtu přibližně 232 až 265 miliard Kč. Cenu kromě nákladů na financování může prodražit zpožďování projektu, které je vysoce pravděpodobné, plánuje-li ministr Karel Havlíček dobu stavby pouhých 7 let [Příloha B].
Sázka na jadernou energii je problematická z řady důvodů: už dnes je několikanásobně dražší než elektřina z obnovitelných zdrojů, přičemž rozdíl stále narůstá [1]. Konzervuje zastaralou energetiku postavenou na velkých plýtvavých zdrojích namísto rozvoje decentralizované obnovitelné energetiky. Znamená energetickou závislost a bezpečnostní rizika na dodavatelích stavby i paliva. Jaderná energie také stále nemá vyřešeno ukládání odpadu. Již nyní je pak na trhu ekonomicky zvýhodněna výrazně omezenou odpovědností za případnou jadernou škodu garantovanou zákonem.
Plánovaný nový jaderný reaktor nemůže podstatnu měrou přispět k náhradě odstavovaných uhelných elektráren. Pokud by byl vůbec dostavěn, stalo by se tak daleko za horizontem, kdy musíme přestat vyrábět elektřinu z uhlí. Aktuální praxe ukazuje, že stavby jaderných elektráren v západním světě se proti plánům 2-3x prodlužují a stejně o tolik zdražují. Tento trend bude spolu s nezadržitelnou proměnou zastaralé centrální energetiky dál narůstat a ČR nemůže kvůli propojenosti trhu s elektřinou stát stranou [2].
V celosvětovém měřítku jsou v posledních patnácti letech investice do perspektivních, čistých obnovitelných zdrojů výrazně vyšší než do jaderné energetiky, která má svůj zenit dávno za sebou [3]. Vzhledem k cílům pro rozvoj obnovitelných zdrojů v Evropské unii je zřejmé, že se tento trend projeví i v České republice.
V porovnání podle charakteristiky LCOE (Levelized Costs of Electricity), která shrnuje všechny náklady spojené s výstavbou a provozem elektrárny (náklady na investici do výstavby, na palivo, obsluhu, údržbu i likvidaci) vztažené na počet megawatthodin vyrobených za dobu životnosti, vycházejí obnovitelné zdroje jako podstatně výhodnější. Pro aktuální projekty ve Velké Británii vychází LCOE pro větrné elektrárny na pevnině na 32-50 EUR/MWh, pro velké solární elektrárny na 51- 76 EUR/MWh a pro jaderné elektrárny na 198 - 206 EUR/MWh [4].
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “ČEZ si pro stavbu reaktoru v Dukovanech chystá ve spolupráci s vládou podmínky all inclusive. Stoprocentní výhodná půjčka od vlády, šedesátiletá smlouva o odkupu veškeré elektřiny za zvýhodněnou cenu a kdyby se přeci jen něco nepovedlo, přeprodej rozběhnutého projektu státu. Jen abychom po čase nezjistili, že místo moderního hotelu s výhledem na moře koukáme na rozestavěný betonový skelet někde na opuštěné evropské periferii.”
“Plně chápu obavy zejména opozičních stran z ruského či čínského politického vlivu. Méně pak již, že mnozí z nich před ekonomickými důsledky rozhodnutí o zamýšlené nejdražší stavbě v naší historii přivírají oči. Přitom i oni budou stát před problémem, jak řešit prodražující se a prodlužující stavbu, pokud by dnes odkývli spuštění tendru. A i oni se budou zodpovídat za zbytečně drahou elektřinu a ještě více zadluženější státní kasu. “
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Předpoklady, ze kterých vychází odhad výše garantované výkupní ceny dukovanské elektřiny, jsou při pohledu na zahraniční projekty přehnaně optimistické. Vláda má ale vlastní analýzy, které patrně ukazují, že v případě dukovanského projektu půjde vše lépe než ve Francii, Británii nebo Spojených státech. Výsledky vládních analýz by ovšem měly být zohledněny zakotvením maxima garantované ceny v zákoně. Kdyby totiž cena měla vyskočit na dvojnásobek, tedy na úroveň, kterou dodavateli rozestavěné elektrárny Hinkley Point garantuje britská vláda, tak by se dnešní školáci měli zlobit. Skoro všichni, včetně těch se sklonem k dlouhověkosti, ji budou platit celý život.“
Kontakty:
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Přílohy:
- Hlavní parametry ovlivňující cenu elektřiny z nového jaderného zdroje, podklad pro schůzku premiéra Babiše s předsedy politických stran 27. ledna 2021
- Ekonomická argumentace vůči záměru nového jaderného reaktoru v Dukovanech (a přijetí zákona o podpoře jaderné energetiky), Hnutí DUHA a Calla
Poznámky:
[1] https://www.hnutiduha.cz/publikace/co-nas-vyjde-levneji-obnovitelna-nebo-jaderna-cesta
[2] https://www.hnutiduha.cz/publikace/cesky-jaderny-optimismus-britska-realita
[3] Schneider, M., Froggatt, A.: World Nuclear Industry Status Report 2020, https://www.worldnuclearreport.org/-The-Annual-Reports-.html, strana 267
[4] Brandily, T. et al., 2020. 1H 2020 LCOE Update. Renewables chase plunging commodity price. BloombergNEF