Sdružení Calla
  Dnes je 29. září 2023  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajkaTisková zpráva ze dne 18. 1. 2010

Smrčina - lyžařů ráj?

Sdružení Calla ve spolupráci se společností Rosa pořádají 21. ledna další ze setkání z cyklu Zelených čtvrtků. Hostem tentokrát bude ředitel Národního parku Šumava František Krejčí a tématem diskuse rozvojové projekty na pravém břehu Lipna, zejména plány na zpřístupnění a lyžování na české straně masivu Smrčiny. Koná se od 18.00 hodin v galerii Měsíc ve dne, v Nové ulici č. 3 v Českých Budějovicích.

Mezi vrcholy Smrčina a Hraničník se nachází jedna z nejvíce zachovalých oblastí na jihovýchodní Šumavě s vzácnými lesními ekosystémy. Masív Smrčiny pokrývá nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě, ve kterém zůstal zachován vyšší podíl buku a jedle oproti jiným částem Šumavy, kde jednoznačně převládá smrk. Podle nadmořské výšky se mění i vegetace, tedy typ lesa a jednotlivé rostlinné druhy. S ohledem na přírodní hodnoty bylo toto území zahrnuto do 1. a 2. zóny Národního parku Šumava.

Přednost zde tedy má ochrana přírody, která se musí vyrovnat s tlakem podnikatelů a samospráv na řadu rozvojových projektů v této oblasti. Zpřístupnění lyžařského areálu na Hochfichtu lanovkou je jen jedním z nich. Podle výsledků průzkumu veřejného mínění společnosti STEM z roku 2008, který byl zaměřen na problematiku Šumavy, si 73 procent Jihočechů (to reprezentuje 460 tisíc obyvatel regionu) myslí, že ochrana přírody v kraji má mít přednost před nejrůznějšími rozvojovými projekty.

Edvard Sequens ze sdružení Calla naznačil, jaké otázky také padnou na besedě: "Nejde jen o stavbu lanovky jako takové. Musí být jasné, co s tisícovkami lidí, kteří se mají s její pomocí vyvézt na hřebeny. Jak zabránit neukázněným lyžařům sjíždět nejcennějšími partiemi národního parku? Co v létě, jaká je únosnost celého území? Uvažují se reálně i jiné alternativy?"

Další informace:

Edvard Sequens, Calla , email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz tel.: 602 282 399

 

Akce je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti

a dále v rámci sítě Krasec za finanční podpory Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Jihočeského kraje.

eea-grants norway-grants.jpg pros.jpg
zivotni-prostredi-cr.jpg ministerstvl-prostredi-cr.jpg jihocesky-kraj.jpg
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz