Sdružení Calla
  Dnes je 13. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 5. září 2014

Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště

Calla – Sdružení pro záchranu prostředí zahajuje projekt „Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště“.  Je zaměřený na Kraj Vysočina, ve kterém stát vytipoval hned tři lokality jako vhodné pro konečné úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysokoaktivních odpadů – Hrádek poblíž Jihlavy, Horku v okolí Budišova a Kraví horu mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Tišnovem. Cílem projektu trvajícího od září 2014 do února 2016 je posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště. Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou totiž velmi omezené a neodpovídají požadavkům na účinnou účast, jak ji chápou moderní evropské přístupy.

Projekt zahajuje průzkumem postojů politiků – lídrů kandidátek, kteří se v nadcházejících komunálních volbách ucházejí o hlasy voličů v obcích v lokalitách pro úložiště na Vysočině. Chceme znát jejich názory na umístění úložiště a průzkumné práce u jejich města a obce a také na postavení obcí. Výsledky zveřejníme na počátku října ještě před volbami. Průzkum provádíme ve spolupráci se spolkem Bezjaderná vysočina, který sídlí v jedné z vytipovaných oblastí.

Součástí projektu bude rovněž informační kampaň v různých formách zaměřená na obyvatele i politiky. Zaměříme se též na podporu a vzdělávání aktivních občanů a místních spolků a jejich síťování nejen v rámci Kraje Vysočina, ale i s dalšími pro úložiště vybranými lokalitami z celé republiky. Budeme se účastnit ve správních řízení při povolování průzkumných prací pro úložiště a u politiků prosazovat posílení práv obcí i veřejnosti.

Na realizaci projektu Calla získala podporu ve výši 939 810 Kč z prostředků Finančního mechanismu EHP 2009-2014 v rámci  programu CZ03 - Fond pro nestátní neziskové organizace, priority Posilování občanské společnosti, mechanismů demokracie a transparentnosti. Poskytovatelem grantu je Nadace rozvoje občanské společnosti.

 

Další informace Vám může doplnit:

Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel.: 602 282 399
Jana Vitnerová, Bezjaderná vysočina, tel.: 775 315 818, vitnerova(zavinac)seznam.cz


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
www.fondnno.cz         www.eeagrants.cz

Fond pro NNO   NROS   Nadace Partnerství     Nadace Partnerství


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz