Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Našeho domova, Cally a Jihočeských matek ze dne 5. ledna 2015

Krajský úřad zrušil kontroverzní části jivenského územního plánu

Krajský úřad Jihočeského kraje zrušil několik částí územního plánu obce Jivno, které kritizovali ochránci přírody. Vyhověl tak návrhům na přezkum územního plánu, které podali někteří vlastníci pozemků v údolí Rudolfovského potoka, Calla a Jihočeské matky.

V krátké době jde o druhý významný úspěch odpůrců nové zástavby. V listopadu totiž krajský úřad potvrdil registraci významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Již dříve se podařilo veřejnosti v údolí zabránit výstavbě ČOV nebo dokonce kanalizace. Nové stavby v údolí schválilo jivenské obecní zastupitelstvo v územním plánu i přes odpor nevládních organizací a stovek místních obyvatel.

"Bývalý jivenský starosta Josef Makovec tvrdil v Rudolfovských listech, že údolí Rudolfovského potoka se nezmění a příroda zůstane pěkná jako doposud. Snažil se však o pravý opak," uvádí Eliška Štěpánová z Našeho domova, nevládní organizace, kterou založili občané z blízkého Rudolfova.

„Ukazuje se, že občanská angažovanost ve veřejných záležitostech není zbytečná. Nebýt aktivity mnoha obyčejných lidí, kteří obětovali volný čas ve prospěch zachovalé přírody, jivenský územní plán by už platil a stavební práce v údolí by mohly začít,“ říká Jaroslav Valevský ml. z Našeho domova.

Krajský úřad zrušil části územního plánu, které se týkaly výstavby rekreačních objektů pod hrází rybníku Mrhal a také celého území významného krajinného prvku Rudolfovský lom. Zrušena byla také část územního plánu, která se týká výstavby nové vodní nádrže v údolní nivě Rudolfovského potoka, který byl již před časem také zaregistrován jako významný krajinný prvek.

„Je sympatické, že lidé z Rudolfova se nenechali zastrašit nactiutrhačnou kampaní, ve které sekundovala i najatá advokátní kancelář. Proti velkým penězům postavili energii stovek lidí, kterým není lhostejná krajina v okolí jejich domova. Ostatně i název jejich sdružení „Náš domov“ je výmluvný,“ myslí si Jiří Řehounek z Cally.

„Od počátku tvrdíme, že schvalování kontroverzního územního plánu provází nejen neúcta k přírodě, krajině i názorům obyvatel okolních měst a obcí, ale i k zákonům této země. To je nyní potvrzeno i krajským úřadem,“ komentuje poslední vývoj Jaroslava Brožová z Jihočeských matek.

„ Samozřejmě víme, že není vyhráno. Zastánci kontroverzního územního plánu se jistě nevzdají lehce. Především majitelé pozemků, kteří je získali za neobvykle nízkou cenu, je patrně i nadále chtějí zhodnotit jako stavební parcely. Jeden z nich se snažil po schválení územního plánu prodat pozemek dokonce za šestadvacetinásobek kupní ceny,“ dodává Jaroslav Valevský ml.

„Jsme rádi, že zatím vítězí zdravý rozum nad mocí peněz. A chceme ukázat i dalším lidem, kteří mají strach o přírodu ve svém okolí, aby se nebáli ozvat. Kvalitní životní prostředí a zachovalá příroda jsou hodnoty penězi nevyčíslitelné a v dnešní uspěchané době pro duševní odpočinek nepostradatelné. A my je budeme hájit i dál“, uzavírá i za ostatní členy Našeho domova Zdeňka Sobíšková.

Další informace: Tisková zpráva z 18. 11. 2014 „Registrace VKP Rudolfovský lom byla potvrzena“ (http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka/tiskovky/2014&php=tz141118.php).

 

Kontakty:

MUDr. Jaroslav Valevský (Náš domov) 606 287 428
Ing. Eliška Štěpánová (Náš domov) 603 719 527
Ing. Zdeňka Sobíšková (Náš domov) 606 257 142
Jaroslav Valevský (Náš domov) 602 846 414
Ing. Milan Dušejovský (Náš domov) 723 576 643
Bc. Jaroslava Brožová (Jihočeské matky) 603 516 634
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) 734 238 963 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz