Sdružení Calla
  Dnes je 29. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společný tiskový komentář organizací Hnutí DUHA, Calla a Greenpeace ze dne 18. května 2015

Vláda právě schválila energetickou koncepci

Vláda po letech odkladů schválila Aktualizaci Státní energetické koncepce ČR. Koncepce sice ukazuje některé příležitosti české energetiky, ale jako celek je špatná - úmyslně se vyhýbá klíčové otázce limitů těžby hnědého uhlí a výrazně podceňuje tuzemský potenciál čistých zdrojů energie a energetických úspor.

Dnes shválená koncepce umožňuje výrazně snížit spotřebu fosilních paliv (zejména uhlí) [1]. Uhlí za limity, které chrání severočeské obce před zbouráním, není dle ASEK potřeba [2]. Vláda však dnes navzdory tomu podle informací ekologických organizací platnost územních ekologických limitů těžby řešit nebude a rozhodnutí odsune. Lobbisté uhlobaronů tak dostanou dalších několik měsíců na prosazování svých zájmů.

Vládní energetická koncepce také ukázala, že můžeme vyrábět několikanásobně více elektřiny z domácích obnovitelných zdrojů než dnes [3] a zaměstnat v tomto perspektivním oboru 25 tisíc lidí [4]. Jenže koncepce neříká, jak a jestli vůbec tomuto nárůstu – který by znamenal větší energetickou soběstačnost obcí a rodin – stát pomůže.

Ministr průmyslu by také rád stavěl nové jaderné reaktory. Nenavrhuje ovšem, kdo zaplatí stamiliardové náklady, které by jejich stavba stála. Tuto otázku ovšem nerozřeší ani akční plán pro jadernou energetiku, který bude vláda projednávat v blízké budoucnosti. Ten má jen říct, že stát uvolní cestu k utracení 32 miliard korun na přípravu projektů a získání povolení [5]. Rozhodnutí o tom, zda nezbytnou podporu zaplatí stát nebo spotřebitelé, nechávají ministři alibisticky na svých nástupcích.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, k tomu řekl:
„Energetická koncepce vlastně říká, že naše energetika může být daleko modernější a čistší než dnes. V principu se ministerstvo průmyslu a Hnutí DUHA shodují, že Česko je schopné výrazně snížit svoji závislost na fosilních palivech, obce si mohou vyrábět samy čistou elektřinu a hnědé uhlí pod domovy lidí a továrnami nepotřebujeme. Jenže ministr Mládek to druhým dechem navrhuje všechno zahodit, začít připravovat jaderné reaktory. A zkoušet ty limity přece jen prolomit.“

Jan Rovenský z Greenpeace ČR řekl:
„Schválit energetickou koncepci bez rozhodnutí o limitech je jako postavit auto bez jednoho kola s tím, že ho přidáte později. Pokud mají ministři pocit, že ani po pěti letech projednávání nemají dost informací, měli odložit schválení celé energetické koncepce. Takhle to nutně vyvolává dojem, že chtějí nepříjemné rozhodnutí odložit ad acta a desítky tisíc lidí v severních Čechách - občanů ohrožených obcí i horníků - nechat dál žít v nejistotě, co s nimi bude.“ 

Edvard Sequens z Cally řekl:
Je evidentní, že evropská energetika jde zcela jinou cestou, než ta česká. Snižování spotřeby energie je na rozdíl od nás vnímáno jako nástroj vyšší energetické bezpečnosti a konkurenceschopnosti průmyslu. Proměna evropského trhu s elektřinou pak postaví české spotřebitele a daňové poplatníky do svízelné situace – jak uhradit  jaderné sny současné vlády.“

 

Kontakty:

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, energetický konzultant působící Calla, 602 282 399, edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky(zavinac)greenpeace.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh(zavinac)hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Dle ASEK klesne potřeba uhlí do roku 2040 v ČR o 73 procent, aniž by lidé v zimě trpěli chladem. Stane se tak díky modernizaci tepláren a rozvodů tepla i odstavování obstarožních plýtvavých elektráren. Stát má dle koncepce počítat i se zateplováním domů a čistými zdroji tepla (Aktualizace státní energetické koncepce, MPO, Praha 2014, str. 104, tab. 4).

[2] Dle přílohy ASEK Možné scénáře vývoje české energetiky je jedním z explicitních parametrů optimalizovaného (tedy do samotního ASEKu zařazeného) scénáře zachování limitů těžby uhlí na velkolomu ČSA (Možné scénáře české energetiky vývoje české energetiky, MPO, Praha 2014, str. 6).

[3] Hrubý výroba elektřiny z OZE je dle optimalizovanéhpo scénáře v roce 2040 ve výši 20,2  TWh oproti 5,9 TWh v roce 2010 (Aktualizace státní energetické koncepce, MPO, Praha 2014, str. 113, tab. 8).

[4] Ekonomická analýza návrhu Aktualizace státní energetické koncepce, MPO, Praha 2014 (str. 244-245, tab. 71 a 72).

Dnes zaměstnávají obnovitelné zdroje 14 485 lidí. Těžba a úprava hnědého uhlí oproti tomu zaměstnává jen 6 738 (Ekonomická analýza návrhu Aktualizace státní energetické koncepce, MPO, Praha 2014, str. 236, tab. 65).

[5] V jaderném plánu navrhuje ministr zahájit přípravu k výstavbě dvou nových reaktorů v Temelíně a dalších dvou v Dukovanech. Přitom ale zásadní a sporné rozhodnutí o jejím financování, tedy o formě a výši nezbytných garancí pro investora, které by museli uhradit spotřebitelé elektřiny nebo daňoví poplatníci, má být odsunuto až na rok 2025. Do té doby však ministr Mládek navrhuje utratit až 32 miliard korun za přípravu a získání povolení obou ztrátových projektů (http://hnutiduha.cz/aktualne/ministr-mladek-chysta-obcanum-i-dalsim-vladam-jadernou-past).


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz