Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Našeho domova, Cally a Jihočeských matek ze dne 26. května 2015

Obce a spolky podporují ochranu údolí Rudolfovského potoka

K neziskovým organizacím, které již více než tři roky prosazují zachování údolí Rudolfovského potoka v současném stavu, se přidávají další podporovatelé. Důležitá je zejména podpora několika obcí, které leží v blízkosti údolí.

Zástupci sdružení Náš domov oslovili v posledním půlroce několik obcí, z nichž většina oficiálně vyjádřila podporu úsilí za registraci významného krajinného prvku Rudolfovský lom a zachování údolí v současném stavu. Jako nežádoucí a nezodpovědné vnímají také jakékoliv navýšení dopravy v údolí. Konkrétně jde o město Rudolfov a okolní obce Hůry, Adamov, Libníč a Dubičné. Úsilí neziskových organizací také dlouhodobě podporuje jihočeský hejtman Jiří Zimola, Klub českých turistů (oblast jižní Čechy) a jihočeská krajská organizace Strany zelených, podporu mu vyjádřili i náměstkové českobudějovického primátora Ivo Moravec a Tomáš Bouzek. Texty podpory jsou přílohou této tiskové zprávy.

„Každá veřejná podpora našeho úsilí je pro nás povzbudivá a všem obcím i ostatním podporovatelům velice děkujeme. Dokazuje to, že údolí Rudolfovského potoka je opravdu krásným a cenným místem, které by mělo zůstat zachováno pro budoucí generace bez další zástavby a v současném stavu. Vždyť se jedná o jednu z mála přírodních lokalit v postupně zastavované krajině přiléhající ke krajskému městu,“ říká Jaroslav Valevský ml. z Našeho domova.

Také vztahy mezi ochránci údolí a vedením obce Jivno se zlepšují. Nedávno se jejich zástupci sešli, což bylo za bývalého starosty Josefa Makovce nemyslitelné. Ten byl také letos nominován za jižní Čechy do ankety „Ropák roku 2014“ za snahu o zástavbu údolí Rudolfovského potoka a přípravu územního plánu, který by ji povolil.

Aktuálně se v cause údolí stále řeší žaloba, kterou podali vlastníci pozemků a obec Jivno proti rozhodnutí krajského úřadu o registraci významného krajinného prvku Rudolfovský lom. V údolí probíhá od letošního jara také biologický průzkum, na němž se vedle biologů podílejí i členové Našeho domova a další dobrovolníci.

„Do biologického průzkumu se může zapojit každý, kdo chodí do údolí s fotoaparátem nebo mobilním telefonem a sleduje tamní přírodu. Fotografie zajímavých druhů nám můžete poslat e-mailem. Kromě toho, že přispějete k lepšímu poznání přírody, vám vaše fotografické úlovky také určíme,“ vyzývá veřejnost Jiří Řehounek z Cally.

Kontakt pro posílání fotografií:

Jiří Řehounek - RehounekJ(zavinac)seznam.cz

Kontakty:

MUDr. Jaroslav Valevský (Náš domov) 606 287 428
Ing. Eliška Štěpánová (Náš domov) 603 719 527
Ing. Zdeňka Sobíšková (Náš domov) 606 257 142
Jaroslav Valevský (Náš domov) 602 846 414
Ing. Milan Dušejovský (Náš domov) 723 576 643
Bc. Jaroslava Brožová (Jihočeské matky) 603 516 634
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) 734 238 963

Aktivity na záchranu údolí Rudolfovského potoka podpořila Nadace VIA.

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz