Sdružení Calla
  Dnes je 13. června 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 9. června 2015

Debata v Drahoníně: Radioaktivní odpady za našimi humny?

Třetí z cyklu panelových debat o problému, který může na věky proměnit Vysočinu, se uskuteční ve čtvrtek 18. června v Drahoníně nedaleko Tišnova. Stát toto místo dodatečně zařadil mezi lokality, kde hledá konečné hlubinné úložiště pro až 10 tisíc tun vysoce radioaktivních odpadů. Akce, kterou pořádá Calla ve spolupráci se spolkem Nechceme úložiště Kraví hora, začne v 18 hodin v budově Obecního úřadu. Moderované diskuse se zúčastní ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiří Slovák, ředitel Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU v Brně Josef Zeman, právní expert Pavel Doucha z AK Šikola, Martin Schenk za místní občany a energetický konzultant Edvard Sequens za Callu – Sdružení pro záchranu prostředí.

    Ministr životního prostředí rozhodl, že mezi Bukovem a Drahonínem mohou začít průzkumy pro hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Co to bude znamenat prakticky? Podle jakých hledisek budou vybírány lokality pro úložiště po průzkumech? Existují možnosti izolovat jaderný odpad „na věky“?  Jak je to s finančními příspěvky pro obce?  Či jaké jsou možnosti starostů a občanů ovlivnit svoji budoucnost? Na tyto i další otázky se příchozí budou moci zeptat panelistů.

   Ve spolupráci s týmem právníků z Frank Bold připravila Calla pro občany, jejich spolky i samosprávy obcí právní pomoc pro úspěšnější zapojení do povolování v jednotlivých fázích vyhledávání úložiště. V podobě metodických rad a vzorů ji zájemci najdou na webových stránkách http://www.nechcemeuloziste.cz/cs/pravo/.

   Připravená panelová debata i webové stránky www.nechcemeuloziste.cz jsou aktivitami projektu „Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště“. Jeho cílem je posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště. Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou totiž velmi omezené a neodpovídají požadavkům na účinnou účast, jak ji chápou moderní evropské přístupy.

   Edvard Sequens z Cally řekl: „Rozhodování samospráv některých vybraných obcí je silně motivováno miliony korun, které mohou každoročně dostat do rozpočtu od Správy úložišť. Naším cílem je, aby rozhodování zástupců občanů bylo poučené na základě získaných informací. Snažíme se proto sestavit panelové debaty tak, aby byly názorově vyvážené a lidem, jejichž budoucnost je v ohrožení, tak nabídli možnost ptát se i zástupců státu.“

 

Další informace Vám mohou doplnit:

Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel.: 602 282 399
Martin Schenk, Nechceme úložiště Kraví hora, tel.: 777 646 646


V příloze:

Pozvánka na panelovou debatu "Radioaktivní odpad za našimi humny?", 18. 6. 2015

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz