Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 26. března 2022

Více než dvě tisícovky podpisů pro Lipensko

Petici Za záchranu „jihočeského moře“ a okolní krajiny podpořilo více než dva tisíce občanů, přičemž velká část podpisů pochází přímo z polipenských obcí a z jižních Čech.

„Těší nás podpora, kterou signatáři petice vyjadřují našemu snažení o ochranu přírody a krajiny na Lipensku. Petice ale není jedinou aktivitou, kterou se snažíme zastavit tlak na další zástavbu v okolí jezera. Aktivně jednáme s místními i regionálními politiky, účastníme se rozhodovacích procesů nebo chystáme besedy s odborníky,“ vypočítává další kroky Pavla Setničková, předsedkyně spolku Lipensko pro život. Jednou z akcí, kterou spolek pořádá pro občany je také přednáška předních odborníků z oboru krajinářské architektury a hydrobiologie, která se uskuteční 2. dubna v Horní Plané (https://www.facebook.com/events/736096267511588). Její záznam bude následně prezentován na besedě ve Frymburku. Ta se měla původně uskutečnit 9. dubna, avšak vedení městyse reagovalo na žádost o zveřejnění pozvánky na ni v místním Zpravodaji sdělením, že v prostorách muzea besedu uspořádat nelze, a to, aniž by o věci komunikovalo s ředitelem muzea, který s jejím konáním souhlasil. O novém termínu a místě konání besedy bude rozhodnuto v následujících týdnech.

V obcích kolem naší největší přehradní nádrže se v současné době chystá nejméně desítka dalších developerských projektů, které ohrožují dosud nezastavěnou krajinu od Loučovic až po Novou Pec. Na vině je podle ochránců přírody mimo jiné i nezvládnuté územní plánování, které nahrává zástavbě volné krajiny, včetně pobřeží „jihočeského moře“.

„Petici podpořily i dvě stovky obyvatel Horní Plané, v jejímž katastru má vyrůst další předimenzovaný rekreační satelit Karlovy Dvory. Dokumentaci EIA na tento projekt nedávno krajský úřad vrátil investorovi k přepracování. Ve zdůvodnění dal přitom za pravdu mnoha připomínkám místních obyvatel, chatařů a spolků. K záměru však měly připomínky také orgány státní správy,“ upozorňuje Jiří Řehounek z Cally, který se připomínkování problematických projektů na Lipensku věnuje.

Rekreační areál v Karlových Dvorech je, stejně jako ostatní připravované developerské projekty, podle názoru ochránců lipenské krajiny v rozporu s nově přijatou Územní studií krajiny Jihočeského kraje. Tento dokument vypracovaný pro Jihočeský kraj výslovně uvádí, že na Lipensku by se již neměly nové stavby umísťovat do volné krajiny. Lipenské spolky proto podporují co nejrychlejší začlenění této studie do Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje, tedy krajského územního plánu, který je pro územní plány obcí nadřazeným dokumentem.

„Krajina kolem Lipna už dostala zabrat dostatečně. Bylo načase se za ni postavit a přibrzdit budování dalších projektů tvrdého turismu. V posledních letech proto vzniklo hned několik nových spolků, které se teď spojují a žádají o změny v zastaralých územních plánech, důslednou ochranu lesů, luk i pobřežních porostů a zachování krajiny prostupné pro lidi i volně žijící zvířata,“ dodává Vladislav Smolka z frymburského spolku Šumava Ne Na Prodej, který se nedávno stal součástí spolku Lipensko pro život.

 

Kontakty:

Ing. Pavla Setničková (Lipensko pro život) – tel. 731 647 496, e-mail: info@lipenskoprozivot.cz
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) – tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ@seznam.cz
PhDr. Vladislav Smolka, Ph.D. – tel. 723 998 925, e-mail vladislav.smolka@volny.cz

WEB:       www.lipenskoprozivot.cz
Email:     info@lipenskoprozivot.cz
Petice:     https://www.petice.com/za_zachranu_jihoceskeho_more
FB:           https://www.facebook.com/107415778426373

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz