Sdružení Calla
  Dnes je 29. května 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Cally ze dne 12. září 2022

Přírodovědné vycházky s Callou po prázdninové přestávce pokračují

 

Po prázdninové přestávce pokračuje cyklus přírodovědných vycházek, které Calla od roku 2008 pořádá v Českých Budějovicích a jejich blízkém okolí. Zájemci o přírodu se v září vydají do přírodní rezervace Bořinka.

První zářijové vycházky proběhnou již tuto sobotu. První z nich se uskuteční dopoledne v prostoru sídliště Máj a přilehlého Branišovského lesa. S ornitoložkou Michaelou Syrovou a entomologem Jiřím Řehounkem se vydáme na „Výpravu do Branišovského lesa“. Její součástí bude i kroužkování ptactva a povídání o projektu kvetoucích trávníků v Českých Budějovicích, z nichž některé vznikly právě na sídlišti Máj. S pomocí sníženého počtu sečí se na nich daří podporovat výskyt motýlů, včel a dalšího hmyzu.

„Extenzivně sečené trávníky na sídlišti Máj ještě stále kvetou a lákají opylovače. Na vycházce zájemcům prozradíme, kde je ve městě najdou a k dispozici bude také publikace s praktickými radami pro jejich založení na zahradě,“ říká Jiří Řehounek z Calla, který v Calle cyklus přírodovědných vycházek koordinuje.

Odpoledne se pak mohou zájemci vydat na „Výpravu do přírodní rezervace Bořinka“ nedaleko Holubova. Calla ji pořádá ve spolupráci se Správou CHKO Blanský les. Bude zaměřená na poznávání zajímavých organismů žijících v přírodní rezervaci a jejím okolí. Součástí vycházky bude také ukázka kroužkování ptáků. Vycházku povedou ornitoložka Michaela Syrová (PřF JU), zoolog Libor Weiter (Správa CHKO Blanský les) a entomolog Jiří Řehounek (Calla). Sraz účastníků je plánovaný ve 13:30 na nádraží v Holubově nebo ve 14:00 u Holubovského mlýna.

„Bořinka jsou zajímavá především kvůli výskytu hadce, specifické horniny s velkým obsahem těžkých kovů. V rezervaci proto najdeme i rostliny, které jinde než na hadcových lokalitách nerostou. Účastníci se dozvědí tako informace o historii těžby na Bořinkách,“  zve zájemce o přírodu Jiří Řehounek.

V letošním roce zatím Calla uspořádala zatím tři přírodovědné vycházky. Dubnová vycházka se jmenovala „Kroužkování u rybníka Bor“, v květnu pak proběhly vycházky „Za bahňáky k Novohaklovskému rybníku“ a „Výprava k tůním na tankodrom“.

 

Kontakt:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla) - tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ@seznam.cz

 

Tento projekt je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP. © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz