|
Důvody pro vyhlášení lokality vltavínů Besednice za přírodní rezervaci:
- Lokalita představuje zcela ojedinělý typ nerostného výskytu jednak v ČR a jednak na celém světě. Vltavíny, které se tam vyskytují, vynikají unikátní skulptací, nesrovnatelnou s jinými vltavíny ze kterékoliv lokality. Jedná se o nejvzácnější výskyt svého druhu v celosvětovém měřítku, navíc plošně velmi omezený. Devastace této lokality těžbou by znamenala ještě mnohem větší kulturní a vědeckou újmu než třeba vytěžení přírodní rezervace výskytu safírů na jizerské louce. Z toho důvodu, že safíry mají celosvětově řadu výskytů, zatímco v tomto případě jde o zcela unikátní výskyt. Viz obr. příloha níže. Vltavíny z Besednice přitom mají zejména sběratelskou a vědeckou hodnotu, zatímco šperkařská surovina o vhodné kvalitě se vyskytuje na celé řadě jiných těžitelných lokalit. Použití těchto vltavínů pro šperkařství v masovém měřítku by bylo barbarstvím.
|
|
Obr. 1 a 2 - dokumentace specifičnosti a tvarové odlišnosti besednických vltavínů |
- Lokalita se nachází v chráněné oblasti Novohradské hory (nedávno vyhlášena) a její těžbou by nastal závažný zásah do chráněné oblasti a jejího řádu, včetně devastace mimořádně zajímavého přírodního výskytu, který do této rezervace rovněž patří a činí ji turisticky i ekologicky atraktivnější.
- Ze shora uvedených důvodů byla lokalita vyhlášena chráněnou lokalitou výskytu nerostů, referátem životního prostředí OÚ v Českém Krumlově. Těžba chráněné lokality je sama o sobě společensky protismyslným krokem, naopak účelným krokem by se mělo stát prohlášení této lokality za přírodní rezervaci.
- Těžba vltavínů v Besednici není ani ekonomicky potřebná, neboť v celém regionu se vyskytují jiné těžitelné lokality, které nemají charakter unikátního výskytu, nejsou chráněné a vyskytují se mimo chráněnou krajinnou oblast.
- Těžbou besednických vltavínů průmyslovým postupem by se zcela zničilo či významně mechanicky poškodilo cca 90 až 100% těžených nerostů. Hluboká unikátní skulptace by se během těžby olámala na sítech a celá řada mimořádně unikátních vzorků - tenkých šupin, jehel apod. o hmotnosti, srovnatelné s listem papíru (řádově 1-3 g na vzorek, který by normálně vážil 10-30 g) by byla těžbou zcela zničena. Podobné exempláře jsou dobyvatelné jen velmi pracným, ručním způsobem, podobně jako u extrémně křehkých fosílií. Těžební firma má navíc zájem výhradně o dobře zpeněžitelné, hmotnější šperkařské kusy, nikoliv o vědecký a muzejní materiál o omezené likvidní hodnotě. Ty by takto přišly vniveč.
|
nahoru
|