Společná tisková zpráva sdružení
Calla, Hnutí Duha a Jihočeské Matky ze dne 8. 10.
2008
Změní se po volbách stanovisko kraje k úložišti radioaktivních odpadů?
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Obyvatelé obcí ohrožených stavbou úložiště vyhořelého jaderného paliva v Jihočeském kraji by měli dobře vybírat své budoucí krajské zastupitele. Ne všechny strany totiž budou hájit jejich zájmy. Vyplývá to z odpovědí na anketu Hnutí DUHA a sdružení Calla zaslanou všem hlavním politickým uskupením[1] a též z vystoupení na fóru kandidátů, které v Českých Budějovicích 23. září uspořádaly nevládní organizace [přepis relevantní části v příloze].
ODS, ČSSD a Strana zelených jednoznačně říkají, že nechtějí v kraji vybudování úložiště, SNK-ED s ním souhlasí v případě, že podmínky zde pro něj budou v rámci České republiky nejlepší, a KSČM se proti vybudování úložiště nepostaví. Lidovci se ankety i fóra kandidátů odmítli zúčastnit.
Pokud jde o respektování práva dotčených obcí rozhodnout se, zda na svém území úložiště strpí či nikoliv, pro se vyslovili pouze zástupci Strany zelených a ČSSD. SNK-ED považuje za důležité objektivní informování obcí a KSČM z principu právo veta bránící "celospolečenskému rozvoji" odmítá.
Všechny strany, kromě Strany zelených, podporují další produkci vysoce radioaktivních odpadů v nových jaderných reaktorech, které by mohly být postaveny v Temelíně
Rovněž jen Strana zelených bude požadovat plnou odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za případné škody. Podle současné legislativy by totiž ČEZ při případné havárii měl zaplatit pouze šest miliard korun.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Věříme, že se po volbách nezmění usnesení jihočeského krajského zastupitelstva z roku 2004 odmítající úložiště v kraji. I nové vedení kraje by mělo respektovat, že v obou jihočeských lokalitách, Lodhéřov a Jistebnice-Nadějkov, plány státu odmítli obyvatelé v místních referendech."
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl: "Místní lidé z postižených obcí vzkázali krajským politikům, že úložiště radioaktivních odpadů nechtějí. Úkolem pro krajské zastupitelstvo teď je připravit návrh potřebných změn v atomovém zákoně a předložit je Poslanecké sněmovně ke schválení.
Monika Wittingerová z Jihočeských matek doplnila: "Nechápeme logiku uvažování těch politiků, kteří na jedné straně chtějí prosazovat rozšíření jaderné elektrárny Temelín, s čímž souvisí další produkce vyhořelého jaderného paliva, na druhé straně však odmítají výstavbu hlubinného úložiště."