Sdružení Calla
  Dnes je 21. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy




Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 20. 9. 2008

Odpůrci těžby uranu se shodli, že voda je cennější, než uran

Kotel, 20. září 2008 - Necelé dvě stovky lidí se dnes sešly pod tisíciletou lípou v obci Kotel u Osečné na Liberecku, aby vyjádřily svůj odpor proti plánované těžbě uranu ve zdejším kraji. Podobné aktivity se dnes v rámci mezinárodní akce Uranium Action Day konaly v dalších šesti zemích Evropy, a dále v Rusku a v Austrálii - na místech, kde jsou místní komunity ohroženy těžbou uranu.

Součástí dnešní akce v Kotli bylo mj. i divadelní představení místních ochotníků a dětí, kteří parodovali snahy zahraničních spekulantů  těžit v Čechách uran.

Uran se v oblasti Stráže pod Ralskem začal těžit už v šedesátých letech minulého století, a to tím nejhorším známým způsobem - takzvaným kyselým loužením. Během let bylo pod zem napumpováno tolik kyseliny sírové, že by to naplnilo jednu Slapskou přehradu. To způsobilo nejen masivní kontaminaci podzemí, ale i nebezpečí ohrožení zásob pitné vody pro celý kraj.  Proto zde byla těžba uranu v minulosti zastavena.

"Problém kontaminace po těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem je tak rozsáhlý, že se s  ním budeme potýkat ještě desítky let a jeho sanace bude stát daňové poplatníky desítky miliard korun. Přesto si dnes těžaři troufají navrhovat znovuobnovení těžby uranu, tentokrát dokonce ještě ve více zabydlených oblastech směrem k Liberci," informovala Hana Gabrielová se sdružení Calla, které proti obnovení těžby uranu aktivně vystupuje.

"Pitná voda je pro lidi přece cennější, než uran. Zdá se nám proto naprosto absurdní, že těžaři plánují obnovit těžbu jen 5 kilometrů od místa, kde jsou zdroje pitné vody, které dnes zásobují mj. blízký Liberec, město s více než 100 tisíci obyvateli," zdůraznil Josef Jadrný, organizátor dnešní akce ze sdružení Naše Podještědí.

"Ze zkušenosti vím, jak nesmírně obtížné a drahé je zbavit lokalitu po těžbě uranu jejího znečištění, řekl Dr. Gavin Mudd, australský hydrogeolog zabývající se dopadem těžby uranu na životní prostředí, který dnes přijel do Kotle u Osečné seznámit se se zdejší situací a podpořit místní komunitu. "Těžba uranu je byznys, jehož jediným cílem je vydělat peníze. Voda je naopak pro všechny lidi a její hodnota bude čím dál cennější," zdůraznil Mudd.

 

Fotky z akce:
http://podjestedi.rajce.idnes.cz/mezinarodni_den_proti_uranu1/
www.fotomat.cz/UAD

Kontakty:

Hana Gabrielová, Sdružení Calla
telefon: 777 027 012, email: hana.gabrielova(zavinac)calla.cz

Petra Blahovcová, o.s. Naše Podještědí
mobil: 739 094 717, http://www.nasepodjestedi.cz

Josef Jadrný, Strana zelených Janův Důl
mobil: 602 778 279, email: jadrny(zavinac)email.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz