Společná tisková zpráva sdružení
Calla, Hnutí Duha a Centrum pro dopravu a energetiku ze dne 27. 11.
2008
Česká vláda ohrožuje úspěch klimatických jednání v Poznani
Česká vláda svým postojem stále ohrožuje úspěch klimatických jednání v Poznani. Požaduje, aby znečišťovatelé dostávali v novém kole emisního obchodování povolenky zdarma, místo toho, aby si je kupovali v aukci. Odmítá se také připojit ke kompromisům, které pro nové státy EU navrhuje francouzské předsednictví.
Přijetí klimaticko-energetického balíčku ještě před koncem klimatické konference je velmi důležité pro ochotu dalších zemí přidat se k nové dohodě o ochraně klimatu, která nahradí Kjótský protokol. Ministr Bursík a čeští úředníci ji budou jakou součást tzv. předsednické trojky dojednávat se zbytkem světa.
Doposud se však Češi v oblasti ochrany klimatu příliš nepředvedli. V emisích na hlavu patří k největším znečišťovatelům na hlavu, česká vláda blokuje dohodu k evropskému energeticko-klimatickému balíčku a navíc zažalovala Evropskou komisi za snížení množství emisí, které smějí vypustit průmysloví znečišťovatelé v České republice. I proto Nezávislá energetická komise vedená prof. Pačesem doporučila v závěru své zprávy vládě: "Vláda by měla konat aktivní politiku ochrany klimatu na domácí i mezinárodní scéně."
Konference v Poznani je 14. každoročním setkáním smluvních stran, které jednají o společném postupu při boji proti změnám klimatu, jejich příčinám a důsledkům. V roce 2007, při setkání na Bali, byl schválen Akční plán, který stanovuje harmonogram vyjednávání tak, aby v roce 2009 na jednání v Kodani mohlo dojít k nové dohodě, která naváže na Kjótský protokol. Na konferenci v Poznani by měl být projednán text, který bude sloužit jako základ prvního návrhu textu, o němž se bude v Kodani jednat.
Edvard Sequens ze sdružení Calla uvedl: "Na každého obyvatele České republiky připadá každoročně 14,2 tuny emisí skleníkových plynů, což nás řadí mezi světové premianty. Naše snížení emisí bude muset být výrazné, vláda už by to konečně měla akceptovat."
Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku dodává: "Závažnost klimatických změn pochopil už celý svět. V rozvojových zemích pociťují jejich naléhavé důsledky a v USA zvítězil prezidentský kandidát s ambiciózním programem pro zelenou politiku. Evropa by si neměla nechat vzít vítr z plachet. Jednání v Poznani určí do velké míry i klimatickou agendu pro nastávající období českého předsednictví a Česká republika by měla jasně ukázat, že není potížistou, který hájí zastaralé principy, ale naopak že je progresivní zemí, která Evropu udží na čele inovací."
Martin Mikeska z Hnutí duha se k tomu vyjádřil: "Blokovat přijetí evropského klimaticko-energetického balíčku rovná se především škodit národní ekonomice. Peníze, které aukce emisí vynesou, jsou totiž ojedinělou příležitostí, jak financovat efektivní zateplování domů. Rodinám to sníží účty za vytápění o tisíce ročně. Pokud budou povolenky rozdávány dál zdarma, schramstnou tyto peníze největší znečišťovatelé s ČEZem v čele."
Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, účastník konference od. 6.12.
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Ondřej Pašek, Centrum pro dopravu a energetiku, účastník konference od 1.12.
telefon: 605 276 909, 274 816 571, email: cde(zavinac)ecn.cz
Podrobné informace pro novináře o technickém zázemí, průběhu a programu konference jsou k dispozici na následující adrese: http://unfccc.int/