Sdružení Calla
  Dnes je 24. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy




Společná tisková zpráva sdružení Calla, Hnutí Duha a Bezjaderná vysočina ze dne 9. 3. 2009

Říman k úložišti jaderných odpadů: sliby neplním

Vláda České republiky dnes projednává analýzu ministra Římana o možnostech zapojení obcí do vyhledávání hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Příjme-li vláda návrh v předložené podobě, zůstane legislativa nezměněná - obce i nadále nebudou mít účinný nástroj, jak hájit zájmy svých občanů. Přitom v březnu 2008 již podobnou analýzu vláda odmítla, protože nerespektovala programové prohlášení vlády. V něm se strany vládní koalice zavázaly pro změnu práv obcí: "Další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí."

Římanova analýza tvrdí, že při rozšíření účastníků v řízení podle atomového zákona:

  1. "Dojde k diskriminaci aktivit v jaderné oblasti, zejména co se týče dalšího rozvoje jaderných elektráren, využívání jaderné energie a bezpečného ukládání radioaktivních odpadů.
  2. V těchto řízeních bude v důsledku toho dávána přednost dílčím zájmům účastníků před zájmem veřejným, zejména zájmem na udržení energetické bezpečnosti a jaderné bezpečnosti.
  3. Prodloužení délky správních řízení povede ke zvýšení nákladů státu na tato správní řízení, jakož i ke zvýšení administrativní a finanční zátěže žadatelů o povolení.
  4. Dojde k neomezenému prodlužování a komplikování správních řízení."

Podle interních informací lze na vládě očekávat ostrý střet, neboť Ministerstvo životního prostředí nehodlá na podobnou argumentaci přistoupit.

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazují novelu atomového zákona, která dá obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Prozatím jsou z povolovací procedury vyloučeny. Upozornily, že paradoxně nejdále se s budováním úložiště radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.

Osmatřicet starostů z regionů, kde by mohlo stát hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, v říjnu 2005 požádalo Poslaneckou sněmovnu, aby takovou novelu schválila. V pětadvaceti obcích se uskutečnilo místní referendum, které úložiště odmítlo. Vláda na základě tlaku obcí a krajů zastavila průzkumné práce do roku 2009, ale pak je hodlá obnovit. Bez změny přístupu to však bude krajně obtížné.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Je podivuhodné, v jaké míře nejsou na počátku jedenadvacátého století uprostřed Evropy dodržovány základní demokratické principy ve jménu podpory jediného průmyslového odvětví - jaderné energetiky. Zdá se, že ji není možné udržovat v provozu bez intervencí státu a pokřivené spravedlnosti."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil:
"Negativní doporučení nezapojit obce do procesu výběrů lokality pro budoucí úložiště se schovává za absurdní argumenty typu diskriminace jaderného odvětví nebo oslabení energetické bezpečnosti. Další důvod pro odmítnutí - prodloužení délky správního řízení - je jen krutým výsměchem starostům v dotčených lokalitách. Je to totiž právě stát, který pět let odmítá splnit rozumné požadavky místních na právo spolurozhodovat v procesu o výběru lokality pro úložiště. Pevně věříme, že stát Římanovu analýzu odmítne a přestane vést zákopovou válku s obcemi a kraji."

Čestmír Vitner z občanského sdružení Bezjaderná vysočina dodává:
"Je to paradox. Obce mohou ovlivnit vzhled a umístění garáže nebo kůlny na dřevo, ale do přípravy tak závažného rozhodnutí, jako je umístění trvalého úložiště radioaktivního odpadu na svém katastru, nemohou zasáhnout. Ve Švédsku a ve Finsku mají obce právo veta a také díky tomu se tam daří najít místo pro trvalé úložiště lépe než jinde ve světě." 


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Dále v Jihočeském kraji:
Jiří Dvořák, starosta obce Lodhéřov, tel.: 607 706 579, e-mail: starosta.lodherov(zavinac)tiscali.cz
Zdeněk Černý, starosta obce Nadějkov, tel.: 603 208 149, 381 272 117,  e-mail: starosta(zavinac)nadejkov.cz

Dále v Plzeňském kraji:
Vladimír Smolík, starosta obce Pačejov, tel.: 602 969 923, e-mail: oupacejov(zavinac)raz-dva.cz
Petr Klásek, starosta obce Chanovice, tel.: 606 745 795, e-mail: obec.chanovice(zavinac)email.cz

Dále v Kraji Vysočina:
Čestmír Vitner, Bezjaderná vysočina, tel: 774 315 818, e-mail: bezjaderna.vysocina(zavinac)seznam.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz