Společná tisková zpráva sdružení Calla, Centra pro dopravu a energetiku, Ekologického právního servisu, Greenpeace ČR, Hnutí DUHA, Kořeny Litvínov, Naše Beskydy, Naše Podještědí, Zeleného kruhu ze dne 8. srpna 2012
Svůj názor na budoucnost energetiky může přes nový portál napsat ministrům každý
Zrušení limitů těžby, nové uranové doly a omezení čisté energie: Kubovy plány odmítají ekologické organizace i dotčené obce
Nevládní organizace spolu se starosty obcí ohrožených plány ministra Kuby v energetice dnes představili webový portál, který umožňuje připomínkovat návrh Státní energetické koncepce a Surovinové politiky ČR. Občané se tak ještě před rozhodnutím vlády, plánovaným na konec srpna, mohou vyjádřit například k bourání obcí kvůli těžbě uhlí, budování nových jaderných elektráren nebo k rozšiřování těžby uranu. Připomínky, které lidé podají, budou automaticky odesílány všem ministrům Nečasovy vlády.
Na portálu www.energetickakoncepce.cz se mohou lidé seznámit s obsahem a riziky plánu na rozvoj energetiky ČR v příštích třiceti letech, který ministr Kuba představil minulý týden. Zástupci organizací a obcí považují Kubův plán za návrat do minulého století. Vytýkají mu, že ignoruje potenciál energetických úspor, implicitně počítá s utlumením rozvoje obnovitelných zdrojů a konzervuje závislost energetiky na uhlí, ropě a jádru. Plán podle nich také nezajistí dlouhodobou konkurenceschopnost a udržitelnost energetiky v České republice.
Kontroverzními body Kubova plánu jsou zejména:
Vláda nesmí konečnou podobu obou koncepcí schválit bez vyhodnocení jejich vlivů na životní prostředí a předchozího připomínkování veřejností. [1] Přestože ani jeden z těchto procesů dosud neproběhl a rekordně krátkou dobu na připomínkování koncepce dostala i ostatní ministerstva, chystá se vláda o návrzích ministra Kuby fakticky rozhodnout již na konci srpna. [2]
Jan Šrytr z Ekologického právního servisu řekl: „Otevírání uranových dolů, budování nových reaktorů nebo likvidace obcí kvůli uhlí se přímo, nebo nepřímo dotkne všech občanů České republiky. Ministerstvo svým postupem v zásadě eliminuje možnost diskuze nad obsahem těchto koncepcí a ignoruje i legislativní požadavky na zapojení široké veřejnosti. Vytvořením webu www.energetickakoncepce.cz se snažíme tento postup částečně napravit a umožnit lidem vyjádřit názor v době, kdy ještě může ovlivnit výsledné rozhodnutí.“
Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt konstatoval: “Je sice pěkné, že pan ministr Kuba tvrdí novinářům i kolegům, že počítá se zachováním limitů těžby a našeho města, ale jím předložená surovinová politika bohužel navrhuje pravý opak. Pan Kuba má odvahu svůj návrh předložit ministrům vlády, která si zachování územních ekologických limitů a trvalou ochranu obcí ohrožených těžbou vetkla přímo do koaliční smlouvy a programového prohlášení. Pokud mu to projde, je to skoro na defenestraci.“ [3]
Jiří Kořínek, starosta obce Janův Důl, řekl: „Po zastavení těžby uranu v devadesátých letech došlo v Podještědí k přirozené obnově normálního rozvoje obcí a turistického ruchu. Nyní po dvaceti letech nám návrh surovinové politiky hrozí obnovou těžby. A opět drastickou metodou chemického loužení. My, starostové dotčených obcí, se spolu s místními obyvateli stavíme proti.“
Jan Rovenský z Greenpeace ČR doplnil: „Asi nejstrašnější je, že devastace plánovaná ministrem Kubou je úplně zbytečná a hlavní prospěch z ní budou mít těžební a energetické firmy. Ekologické organizace představily v posledních letech hned dva konkrétní, důkladně propočítané a detailní plány, jak zajistit hospodářské rozvoj a energetickou soběstačnost ČR bez uhlí i bez jádra – Chytrou energii a Energetickou [r]evoluci. Ministerstvo však při přípravě svých plánů naše návrhy zcela a bez vysvětlení ignorovalo.“ [4]
Kontakty:
Edvard Sequens, Calla, 602 282 399, edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku, 605 276 909, klara.sutlovicova(zavinac)ecn.cz
Jan Šrytr, Ekologický právní servis, 775 154 087, jan.srytr(zavinac)eps.cz
Miroslav Pech, Hnutí DUHA, 773 778 836, miroslav.pech(zavinac)hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky(zavinac)greenpeace.org
Josef Jadrný, Naše Podještědí, 602 778 279, jadrny(zavinac)email.cz
Vladimír Buřt, místostarosta města Horní Jiřetín, 724 081 095, vladimir.burt(zavinac)email.cz
Jiří Novotný, starosta obce Trojanovice, 724 189 814, starosta(zavinac)trojanovice.cz
V příloze: Co vám ministr Kuba o své energetické koncepci neřekl (shrnutí hlavních problémů a požadavků)
Poznámky a vysvětlivky:
[1] Státní energetická koncepce je dokument, který naplňuje kvalifikační kritéria koncepce ve smyslu Směrnice 2001/42/ES a zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. S ohledem na jejich požadavky ji vláda nesmí schválit bez tzv. stanoviska k vyhodnocení vlivů návrhu na životní prostředí. Toto stanovisko musí zohledňovat připomínky předložené veřejností v průběhu posuzování. Připomínky v průběhu procesu SEA může předložit kdokoliv. Posuzovatelé koncepce jsou povinni podanou připomínku řádně vypořádat.
[2] Ministerstva byla vyzvána k předložení připomínek ve lhůtě 10-ti dnů, což je minimální doba požadovaná Jednacím řádem vlády.
[3] Návrh surovinové koncepce navrhuje zrušit obě platná usnesení vlády, kterými byly limity těžby vyhlášeny, zřídit faktickou stavební uzávěru v Horním Jiřetíně a Černicích (ale i Lomu o Mostu, Mariánských Radčic, Louky u Litvínova, západního okraje Litvínova, nemalé části Karviné a obcí v Beskydech), zakázat odpis ložisek uhlí pod ohroženými obcemi, resuscitovat nyní vládou rušené vyvlastňovací paragrafy v horním zákoně, a nakonec zbourat Horní Jiřetín a Černice (byť, pravda, později, než v současnosti prosazuje Tykačův Czech Coal).
[4] Chytrou energii a Energetickou [r]evoluci, z nichž obě lze považovat za návrh čisté a udržitelné energetické koncepce, naleznete na stránkách www.chytraenergie.info a www.energetickarevoluce.cz.