Sdružení Calla
  Dnes je 21. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva sdružení Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Ekologický právní servis, Hnutí DUHA, Greenpeace, Zelený kruh ze dne 7. listopadu 2012

Kubův návrh energetické koncepce s těžbou za uhelnými limity nepočítá, jinak ale nestojí za nic

Ke koncepci se ještě musí vyjádřit občané

 

Vláda dnes projedná návrh Státní energetické koncepce ministra průmyslu Martina Kuby. Je zpracován jen v jediné variantě a nepočítá s těžbou uhlí za územními ekologickými limity v severních Čechách. Ekologické organizace plánovaný útlum uhelné energetiky vítají, zbývající části Kubova plánu ovšem považují za žalostné. Projednávání koncepce bude pokračovat posouzením jejích vlivů na životní prostředí a příležitost k vyjádření dostane i veřejnost.
Problémem je například pokračující masivní vývoz elektřiny, i když ministr Kuba či jeho náměstek Šolc veřejně tvrdí [1], že počítají s jeho omezením [2]. Materiál předložený vládě však navrhuje vysoký export zachovat: zatímco v roce 2010 bylo vyvezeno 54 PJ elektřiny, návrh koncepce počítá s exportem 54 PJ ještě v roce 2025 a dokonce 49 PJ v roce 2040 [3]. Ministr Kuba a jeho úředníci tedy buď obsah koncepce neznají, nebo o ní systematicky lžou.
Projednání kontroverzní surovinové politiky, do které ministerstvo průmyslu koncentrovalo většinu svých ekologicky škodlivých plánů, se odkládá minimálně na konec roku. Surovinová politika zcela otevřeně počítá s prolomením platných limitů těžby hnědého uhlí, zbouráním Horního Jiřetína a Černic, s vrácením vyvlastňovacích paragrafů do horního zákona (přičemž Parlament právě schválil jejich zrušení) nebo s otevřením nových uranových dolů na Jihlavsku a v Podještědí. Po odporu ve vládě však návrh surovinové politiky dnes k hlasování vůbec předložen nebyl, a to navzdory deklaraci ministerských úředníků, že oba dokumenty k sobě neoddělitelně patří.


Jan Rovenský z Greenpeace řekl:
„V Horním Jiřetíně, Černicích a Litvínově se dnes mají důvod napít na radost  – a u Tykačů a Dienstlů zapíjet žal. Vláda dala jasně najevo, že energetická politika s uhlím za limity minimálně v nejbližším čtvrtstoletí nepočítá a počítat nebude. Tomu by se měla přizpůsobit i surovinová politika, jejíž přípravu ministerstvo průmyslu odložilo. Bylo by absurdní, aby Kubovi úředníci dál zoufale hledali cestu k bourání obcí kvůli těžbě uhlí, které podle energetické koncepce nepotřebujeme.“
Dnešní výsledek jednání vlády nelze v žádném případě považovat za konečný. Ministerstvo a vláda dosud ignorovaly zákony, které ještě před schválením koncepce vyžadují   posouzení jejího vlivu na životní prostředí (tzv. SEA). Proces SEA umožňuje, aby se s návrhem koncepce seznámila široká veřejnost a měl by také zajistit, že nejkontroverznější návrhy, jako může být např. pokračování těžby uranu, budou posouzeny v několika variantách [4]. Vláda pak na základě stanoviska SEA, které vydá Ministerstvo životního prostředí, bude moci rozhodnout o budoucnosti české energetiky kvalifikovaně, se znalostí připomínek veřejnosti a alternativ, které co nejméně zatíží životní prostředí občanů.


Jan Šrytr z Ekologického právního servisu doplnil:
Způsob, jakým se ministr Kuba snaží prosadit své osobní představy o energetice, je klasickým případem salámové metody. Projednání  kontroverznější, respektive co do obsahu konkrétnější surovinové politiky, Kuba odložil patrně na dobu, kdy čeká opadnutí odporu koaličních partnerů. Silově a bez ohledu na zákony se nyní snaží protlačit alespoň tu část, která by umožnila realizaci některých jeho plánů – například dotování cen jaderné energie z kapes spotřebitelů. Na tahu je teď ministr Chalupa, aby Kubovy představy zkorigoval.“

 

Kontakty:

Edvard Sequens, Calla, 602 282 399, edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku, 605 276 909, klara.sutlovicova(zavinac)ecn.cz
Jan Šrytr, Ekologický právní servis, 775 154 087, jan.srytr(zavinac)eps.cz
Karel Polanecký, Hnutí DUHA, 737 666 968, karel.polanecky(zavinac)hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace, 734  620 844, jan.rovensky(zavinac)greenpeace.org
Daniel Vondrouš, Zelený kruh, 724 215 068, vondrous(zavinac)zelenykruh.cz

 

Poznámky:

[1] Viz např.:
  "Neměla by elektřinu dovážet a měla by být mírně přebytková." Ministr Kuba v Otázkách Václava Moravce, 12. února 2012 (http://www.ods.cz/clanek/800-otazky-vaclava-moravce).

Ministr Kuba: Omezíme vývoz elektřiny z Česka, část poplatků přeneseme na výrobce" (http://m.ihned.cz/c1-56600460-ministr-kuba-omezime-vyvoz-elektriny-z-ceska-cast-poplatku-preneseme-na-vyrobce).
[2] ČR je v současnosti čtvrtým největším vývozcem elektřiny na světě (po Paraguayi, Francii a Kanadě). V prvním pololetí letošního roku šla na vývoz třetina tuzemské výroby elektřiny.
[3] Viz tabulku na str. 56 návrhu „AKTUALIZACE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE ČESKÉ REPUBLIKY“ – aktuální znění v podobě, jak jej dnes projednala vláda (a které se liší od verze zveřejněné MPO v červenci letošního roku) Vám na vyžádání obratem poskytneme.
[4] Státní energetická koncepce je dokumentem, který naplňuje kvalifikační kritéria koncepce ve smyslu §10a odst. 1 písm. a) zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. S ohledem na ustanovení §10j odst. 4 vláda nesmí koncepci schválit bez stanoviska k vyhodnocení vlivů návrhu na životní prostředí vydaného Ministerstvem životního prostředí. Připomínky v průběhu procesu SEA může předložit kdokoliv a Ministerstvo životního prostředí je povinno připomínky řádně vyhodnotit a zohlednit při zpracování svého stanoviska.

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz