Sdružení Calla
  Dnes je 21. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, OIŽP a Calla ze dne 25. dubna 2013

Ručení za jaderné škody musí být podstatně zvýšeno

Odpůrci jádra z Německa, Finska, Švédska, České republiky a Rakouska  představují
Petici za celoevropské jednotné povinné ručení za jaderné škody

 

U příležitosti zítřejšího výročí jaderné havárie v Černobylu  odpůrci jádra z několika evropských zemí představí  veřejnosti petici Evropskému parlamentu za celoevropské povinné ručení za škody způsobené jadernou havárií.  Jeho minimální výše  by měla být  400 miliard euro na každý jaderný reaktor.

Petici mohou lidé podepisovat do konce července 2013 a na podzim budou  petiční archy předány petičnímu výboru Evropského parlamentu.

Důvodem pro sepsání petice jsou velmi nízké částky povinného ručení provozovatelů jaderných elektráren za škody způsobené v případě jaderné havárie, které se v jednotlivých zemích pohybují od 50 miliónů euro (na Slovensku), přes 91 miliónů euro (ve Francii), 157 miliónů euro (ve Velké Británii), 320 miliónů euro (v České republice) až po 1.400 miliónů euro (ve Švýcarsku) resp. 2.500 miliónů euro (v Německu).

Výše uvedené rozdíly v sumách povinného ručení jsou způsobené použitím rozdílných konvencí a protokolů pro regulaci jaderného ručení, do kterých jednotlivé státy vstoupily (Pařížská úmluva 1960, Vídeňská úmluva 1963 a společný protokol 1988).

Společné pro všechny zmíněné konvence je ale to, že se vždy počítá s omezenou odpovědností za škody způsobené jadernou havárií, a to pouze pro provozovatele jaderných elektráren, nikoli pro další dodavatele, kteří pak v případě jaderné nehody za škody ručit nemusí.

Uvedené částky povinného ručení pak stojí proti skutečné výši škod, které mohou dosáhnout astronomických částek.  Po Fukušimě jsou škody odhadovány na 4,3 bilionů korun, po Černobylu na 4,6 bilionů korun. Francouzský státní institut pro jadernou bezpečnost IRSN odhadl možnou škodu po havárii v jedné  z tamních elektráren na 10,9 bilionů korun.

V České republice je možné online petici podepsat na webové stránce:
http://www.petice24.com/petice_za_celoevropske_jednotne_povinne_rueni_za_kody_zpsobene

„Podpisy pod petiční archy sbírají jihočeské antiatomové organizace také v rámci svých akcí pro veřejnost v Českých Budějovicích u příležitosti 27. výročí černobylské havárie,“ říká Monika Machová – Wittingerová z Jihočeských matek.

V Rakousku  budou místní antiatomová sdružení sbírat podpisy pod petici na čtvrtečním informačním stánku v Linci, Landstr./Harrachstr. Kromě toho mohou zájemci petici podepsat online na:  https://www.openpetition.de/petition/online/fuer-eine-europaweit-einheitliche-haftpflichtversicherung-fuer-atomreaktoren.

V Německu budou ve čtvrtek na infostánku v Mnichově podpisy pod petici sbírat Matky proti atomovému nebezpečí Mnichov, které mají online petici také na svých webových stránkách:
www.muettergegenatomkraft.de.

Ve Finsku petici šíří  organizace “Women Against Nuclear Power”, “Women for Peace” a “No more nuclear power–movement”, online je k podepsání na stránkách:
http://www.adressit.com/euroopan_ydinreaktoreille_yhdenmukainen_vastuuvakuutus.

Ve Švédsku petiční akci podporují organizace  „Folkkampanjen mot Kärnkraft-Kärnvapen (The Swedish Anti-nuclear Movement)“, kde je petice online k dispozici na:
http://www.skrivunder.com/signatures/en_enhetlig_europeisk_ansvarsforsakring_for_karnkraftsreaktorer/.

 

Další informace mohou poskytnout:

Pavel Vlček, OIŽP – Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, tel: 777 006 241
Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: 603 516 603, e-mail: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz