Tisková zpráva ze dne 18. listopadu 2015
Seminář o ochraně pískoven proběhne v Českých Budějovicích
Ve čtvrtek 19. 11. pořádá Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU odborný seminář, na němž se bude diskutovat o ochraně přírody v pískovnách. Jde o čtvrtý díl volného cyklu seminářů o pískovnách, který zakončí celou sérii. Bude se věnovat především ochraně neživé přírody v pískovnách a také legislativním aspektům přírodě blízké obnovy. Organizátoři očekávají na semináři asi 70 účastníků z celé republiky, kteří se věnují ochraně a obnově pískoven a dalších těžebních prostorů.
„Těší nás velký zájem, který odborná veřejnost o seminář projevila. Snad i díky akcím tohoto typu se u nás zvolna mění pohled na obnovu území po těžbě. Přibývá projektů, které využívají přírodních procesů, prospívají ohroženým druhům a zároveň šetří finanční prostředky. Právě takové projekty chceme na semináři představit a povzbudit další zájemce o přírodě blízkou obnovu v jejich snažení,“ říká organizátor semináře Jiří Řehounek z Cally.
Na semináři bude také poprvé představeno druhé vydání knížky „Ekologická obnova“. Na tomto výrazně upraveném a doplněném vydání pracoval tým 43 autorů poslední půlrok. Publikace shrnuje dosavadní poznatky, které nasbírali vědci a ochránci přírody při projektech přírodě blízké obnovy těžebních prostorů v ČR. Knížka je k dispozici také v pdf (http://www.calla.cz/index.php?path=hl_stranka&php=4_nabidka.php#obnova_uzemi).
Ochrana přírodovědně cenných pískoven patří v činnosti sdružení Calla dlouhodobě k prioritám. V posledních letech realizujeme na více lokalitách v Jihočeském kraji zásahy na podporu ohrožených druhů živočichů, především břehulí, obojživelníků nebo blanokřídlého hmyzu. K této problematice vydala Calla také řadu informačních a osvětových materiálů. Na ekoporadnu, kterou provozujeme, se obracejí zájemci o ochranu a obnovu opuštěných těžebních prostorů z celé republiky.
Kontakty:
RNDr. Jiří Řehounek (Calla) 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz
Projekt "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.
Akce je spolufinancována sítí Krasec za finanční podpory Jihočeského kraje a Statutárního města České Budějovice.
Program "Fond pro nestátní neziskové organizace", jež je financován z EHP fondů 2009–2014, se zaměřuje na podporu nestátních neziskových organizací prosazujících veřejný zájem. Hlavním cílem programu je posílení rozvoje občanské společnosti a zvýšeni příspěvku k sociální spravedlnosti, demokracii a udržitelnému rozvoji. Program se konkrétně zaměřuje na podporu demokracie, lidských práv a genderové rovnosti a na posilování kapacit nestátních neziskových organizací stejně jako na specifické potřeby minoritních skupin, včetně Romů. Program se také zaměřuje na ochranu životního prostředí a klimatické změny.