Tisková zpráva ze dne 3. února 2016
Cesta na nejbezpečnější místo Země
Film a besedy k problematice hledání úložiště zavítají na Vysočinu
Calla ve spolupráci s místními spolky a některými samosprávami pořádá cyklus promítání švýcarského dokumentárního filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" pro veřejnost obcí na Vysočině, pod nimiž by podle Správy úložišť radioaktivních odpadů mohlo skončit vysoce rizikové vyhořelé jaderné palivo.
Uskuteční se:
- ve čtvrtek 4. února od 18 hodin v restauraci U kostela v Rudíkově
- v pátek 19. února 2016 od 18 hodin v kině v Dolní Cerekvi
- ve středu 24. února 2016 od 18 hodin v malém sále Kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem
- ve čtvrtek 25. února od 17:30 v sále hasičské zbrojnice v Hojkově
Po filmu vždy následuje beseda, na kterou je pozván odborník na jadernou energetiku Dalibor Stráský, energetický konzultant Edvard Sequens za Callu – Sdružení pro záchranu prostředí. K nim se připojí v Rudíkově Oldřich Svoboda za spolek Zdravý domov Vysočina, v Dolní Cerekvi Petra Nováčková z 2. Alternativy, v Bystřici nad Penštejnem zastupitel města Vít Novotný a v Hojkově Milada Duchanová, starostka obce.
Film "Cesta na nejbezpečnější místo Země", který viděli i diváci festivalu Ekofilm v Brně, ukazuje problematiku marného hledání dlouhodobě bezpečného místa pro vyhořelého jaderné palivo po celém světě. Společně se švýcarsko-britským jaderným fyzikem Charlesem McCombiem, který se třicet pět let věnuje této problematice, zkoumá režisér Edgar Hagen omezení a rozpory v souvislosti s projektem úložiště. Diváci s ním navštíví řadu míst v Evropě, USA, Austrálii a v Asii, kde probíhaly nebo se stále uskutečňují projekty hledající konečné řešení pro jaderný odpad.
Edvard Sequens z Cally řekl: „Ono „nejbezpečnější místo na Zemi“ by podle Sprány úložišť mohlo být také na Vysočině, kde v jaderné elektrárně Dukovany vznikají tisíce tun vysoceradioaktivních odpadů. Po mnoho let sledujeme práci zodpovědných úřadů a jsme stále více znepokojeni, jak nejasná jsou u nás pravidla pro výběr místa pro úložiště a jak jsou přehlíženy zájmy lidí, kterým mají odpady změnit budoucnost.“
Cílem projektu „Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště“ podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti je posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště. Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou totiž velmi omezené a neodpovídají požadavkům na účinnou účast, jak ji chápou moderní evropské přístupy.