Sdružení Calla
  Dnes je 23. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 17. října 2017

Kryje Ministerstvo životního prostředí postup Správy úložišť?

Otevřený dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se rozhodla uskutečnit geofyzikální a další průzkumné práce na lokalitách vybraných pro hlubinné úložiště navzdory tomu, že jí s koncem roku 2016 vypršela platnost pro tyto účely stanovených průzkumných území. Zodpovědné Ministerstvo životního prostředí však nekoná.  Platforma proti hlubinnému úložišti se proto formou otevřeného dopisu obrátila na ministra životního prostředí Richarda Brabce s žádostí o vysvětlení, proč jeho úřad nechává SÚRAO realizovat stejné geologické práce, kvůli nimž byla stanovena dnes již neplatná průzkumná území pro geologické práce.

Byl to právě končící ministr, který v roce 2015 zamítl odvolání obcí a spolků ve všech sedmi lokalitách a potvrdil stanovení průzkumných území pro geologické práce [1].  Dodnes soudy nerozhodly o žalobách 18 obcí a 6 spolků, které napadly nezákonnost tohoto rozhodnutí.  Plánované průzkumy ale v době platnosti průzkumných území neproběhly.

V letošním roce začalo SÚRAO tvrdit, že k provedení plánovaných geologických prací vlastně průzkumná území nepotřebuje a ty samé práce uskuteční jako výzkum. Nyní pak oznámilo zahájení klíčové části souboru geologických prací - geofyzikálních prací na území obcí.

Spolek Calla podal na MŽP podnět k zahájení kontroly činnosti SÚRAO  podle zákona o geologických pracích. Kontrola proběhla v červnu, dodnes však nebyl proveden zápis a nemohli jsme se tak seznámit s výsledky. Jak sdělila tisková mluvčí ministerstva, zápis je stále připravován [2].  Ministerstvo buď kryje dnešní nelegální aktivity SÚRAO anebo dřívější rozhodnutí ministra o stanovení průzkumných území nebylo v souladu se zákonem.

Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Deklarovaná transparentnost procesu výběru lokality zůstává jen prázdnou frází.  Pokud je možné geofyzikální práce na lokalitách provádět jako výzkumné, tak hlavním účelem stanovení průzkumných území bylo umožnit motivační platby obcím a koupit si jejich souhlas.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 35 členů (23 obcí a měst a 12 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

Aby zdůraznila úzkou spolupráci na společném problému, rozhodla se Platforma pro rotaci svých mluvčích vždy po šesti měsících.  Jiřího Popelku, místostarostu Jistebnice a zároveň předsedu spolku Zachovalý kraj z lokality Magdaléna, proto nyní vystřídal Petr Nohava, starosta Pluhova Žďáru z lokality Čihadlo.

 

Další informace může poskytnout:

Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, tel.: 725 972 632, email: pnohava@gmail.com

 

V příloze: Otevřený dopis Platformy proti hlubinnému úložišti ministru životního prostředí Richardu Brabcovi z 16. října 2017

 

Poznámky:

[1] Veškerá rozhodnutí MŽP a právní kroky obcí a spolků jsou uvedeny na webu http://www.nechcemeuloziste.cz/ vždy u každé lokality v sekci „Právní stav“. Příkladem u lokality Březový potok: http://www.nechcemeuloziste.cz/cs/lokality/brezovy-potok/pravni-stav-brez/

[2] Odpověď MŽP ze dne 9. 10. 2017 k žádosti o informace, kterou podala Calla podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím:
Ministerstvo  životního  prostředí  (dále  jen  „MŽP“)  obdrželo  dne  26.  9.  2017  Vaši  žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších  předpisů,  týkající  se  poskytnutí  informací,  „zda  a  s jakým  výsledkem  byla provedena kontrola činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů Ministerstvem životního prostředí,  která  měla  podle  §  2  odst.  6  zákona  č.  62/1988  Sb.,  o  geologických  pracích proběhnout  na  podnět  Calla  –  Sdružení  pro  záchranu  prostředí“.  Dále  požadujete poskytnout  protokol  či  jinou  formu  záznamu  o  provedené  kontrole.  V případě,  že  žádný protokol či jiná forma záznamu nevznikla, požadujete poskytnout informaci, proč tomu tak je.
K výše uvedenému Vám sdělujeme následující:
Předmětná kontrola proběhla na základě podnětu v polovině června 2017. MŽP aktuálně připravuje protokol z této kontroly.

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz