Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 2. března 2018
Rozhodnutí o průzkumných územích pro úložiště Horka a Kraví hora zrušil soud
Správa úložišť by měla zastavit dnešní způsob hledání úložiště na všech lokalitách
Městský soud v Praze rozhodl o prvních žalobách obcí a spolků ve věci platnosti průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště. Rozsudkem z 27. února rozhodnutí ministra životního prostředí pro lokality Horka a Kraví hora zrušil [1, 2]. Jiný senát téhož soudu naopak 1. března žalobu týkající se průzkumného území Čihadlo zamítl [3]. Na rozsudky od roku 2015 čekají žaloby proti stanovení ještě dalších čtyř průzkumných území Březový potok, Čertovka, Hrádek a Magdaléna. Celkem žalobu proti rozhodnutí ministra životního prostředí podalo 18 obcí a 6 spolků.
Platnost všech průzkumných území vypršela s koncem roku 2016, aniž by Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dokázala uskutečnit naplánované geologické práce. Pro rozhodný odpor v dotčených lokalitách nebyla platnost průzkumných území prodloužena a SÚRAO nakonec své žádosti stáhlo.
V letošním roce má dojít ke snížení počtu zvažovaných lokalit z devíti (v minulých letech k původním sedmi v tichosti přibyly další dvě poblíž jaderných elektráren Temelín a Dukovany) na čtyři. Původně plánovaný objem geologických dat pro toto rozhodnutí se ale SÚRAO nepodařilo získat. Data z geologických průzkumů, které nebyly povoleny v souladu se zákonem, by také nyní neměla používat. Platforma proti hlubinnému úložišti požaduje zastavení takto vedeného výběru, ve kterém byla ztracena důvěra v postup státních úřadů.
Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Rozhodnutí soudu potvrzuje, že proces hledání úložiště není tak nablýskaný, jak jej prezentuje SÚRAO. Naopak, loupe se z něj barva, až to pěkné není a v plné nahotě se ukazuje nekoncepční přístup státu.“
Edvard Sequens, předseda spolku Calla doplnil: „Zrušení platnosti průzkumného území na dvou lokalitách vnáší další problém do problematiky vyhledávání vhodného místa pro hlubinné úložiště. Používat takto získaná data při výběru by nebylo fér. Už roky říkáme, že je nutné nejprve jasně dohodnout pravidla a pak vést transparentní proces hledání. Neděje se ani jedno.“
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 35 členů (23 obcí a měst a 12 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz.