Sdružení Calla
  Dnes je 21. listopadu 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 18. července 2018

Správa úložišť bilancuje. Co vládě neřekla?

 

Výroční zpráva o činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v roce 2017, kterou na svém dnešním jednání projednala vláda, neříká vše. V opačném případě by ministři museli zvážit, zda postup SÚRAO, při němž byly i v loňském roce utraceny stovky milionů korun z jaderného účtu, vede k potřebným výsledkům.  Zatímco v roce 2002 bylo vybráno pro hledání úložiště 6 lokalit na území 32 obcí, po šestnácti letech se ohroženo cítí obyvatelstvo již 52 obcí na 9 lokalitách a konflikt mezi samosprávami a zodpovědnými státními úřady eskaluje.

V lednu 2019 má ministryně průmyslu předložit vládě seznam čtyř lokalit vybraných pro další práce a mohlo by se zdát, že lidé ve zbývajících pěti si oddychnou.  Platforma proti hlubinnému úložišti upozorňuje, že tomu tak být nemusí a spor může dále pokračovat. Těmi důvody jsou:

  • Správa úložišť usiluje o stanovení nových průzkumných území na všech devíti vytipovaných lokalitách s platností do roku 2025. Již podala žádosti a nyní probíhají správní řízení vedená Ministerstvem životního prostředí. O průzkumná území by podle Platformy mělo být požádáno až po otevřeném a oponovaném výběru lokalit.
  • Některé geofyzikální práce na dnešních lokalitách mají být dle objednávky SÚRAO prováděny až do roku 2019. To vzbuzuje nedůvěru, k čemu hodlá SÚRAO jejich výsledky použít v případě lokalit, které nebudou vybrány.
  • Postup, podle něhož mají být vybrány čtyři lokality z dnešních devíti, proběhne za zavřenými dveřmi a vůbec neumožňuje kontrolu výběru nezávislými odborníky, ve které by obce měly důvěru.  I na nově přidaných lokalitách u jaderných elektráren, kde SÚRAO slíbilo již na jaře všechny závěrečné zprávy z předchozích výzkumů, je nedodalo kompletní, chybí v nich klíčové Studie dopadů na životní prostředí a Studii proveditelnosti.
  • Pro výběr lokalit mají být použity výsledky geologických prací, které byly získány na průzkumných územích, jejichž platnost zrušil soud.  Celkem 18 obcí a 6 spolků na všech původních sedmi lokalitách zažalovalo postup ministra životního prostředí. Městský soud v Praze v letošní roce pak rozhodl ve prospěch samospráv na lokalitách Březový potok, Magdaléna, Horka a Kraví hora, neúspěchem skončila žaloba na lokalitě Čihadlo a v případě lokalit Hrádek a Čertovka se na rozsudky stále čeká [1].
  • Zveřejněná kritéria výběru SÚRAO nejsou příliš konkrétní a nedávají jistotu, že mají být vybrány ty nejvíce bezpečné lokality [2]. K témuž závěru dospěla „Srovnávací analýza českých kritérií pro výběr úložiště“ zpracovaná prestižním Öko-Institutem z Darmstadtu [3]. Výsledná lokalita přitom musí zajistit bezpečnou izolaci vysoce radioaktivních odpadů po několik set tisíc let.
  • Přes veškeré sliby a vládou daný termín nepřipravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu zákon, který zajistí rovnoprávnější postavení obcí vůči státu při rozhodování o nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem a tedy možnost účinněji hájit jejich oprávněné zájmy [4].  

Hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů je stavba negativně ovlivňující vybrané lokality již nyní během desítek let trvající přípravy. Dalších sto let bude probíhat zavážení radioaktivních odpadů a i po uzavření úložiště bude v podzemí uložený odpad nebezpečný statisíce let. Je naprosto nezbytné, aby přístup zodpovědných státních organizací byl poctivý, otevřený a předvídatelný a práva dotčených obyvatel byla respektována. Dnes tomu tak bohužel stále není.

Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Správa úložišť se bije v prsa a snaží se výsledky své práce prodat jako úspěch. Skutečnost snad ani nemůže být pravdě vzdálenější. Ministři nové vlády by měli výsledky činnosti Správy řádně zhodnotit a než bude připraven slibovaný zákon zajišťující rovnoprávné postavení obcí, celý proces výběru lokalit zastavit.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 44 členů - 31 dotčených měst a obcí a 13 spolků a zastupuje tak významnou část obyvatel lokalit vybraných pro hledání konečného úložiště.  Jejím cílem je prosadit takový způsob hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. Více na www.platformaprotiulozisti.cz.


Další informace může poskytnout:

Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti,
tel.: 725 972 632, e-mail: pnohava@gmail.com

 

Poznámky:

[1] Tisková zpráva Platformy z 27. 3. 2018 „Další rozhodnutí o průzkumných územích pro úložiště zrušil soud“ - http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press/dalsi-rozhodnuti-o-pruzkumnych-uzemich-pro-uloziste-zrusil-soud.html
[2] Metodické pokyny SÚRAO „Požadavky, indikátory vhodnosti a kritéria výběru lokalit pro umístění hlubinného úložiště“ - https://www.surao.cz/data/original/files/hu/kriteria.pdf
[3] „Srovnávací analýza českých kritérií pro výběr úložiště“, Öko-Institut e.V., Darmstadt, červenec 2017 - http://www.nechcemeuloziste.cz/cs/dokumenty/odborne-studie/srovnavaci-analyza-ceskych-kriterii-pro-vyber-uloziste.html
[4] Tisková zpráva Platformy z 26. 6. 2018 „Ministerstvo průmyslu se vysmálo obcím, u kterých chce nechat vyhořelé palivo – slibovaný návrh zákona vládě nepředložilo“ - http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press/ministerstvo-prumyslu-se-vysmalo-obcim-u-kterych-chce-nechat-vyhorele-palivo-slibovany-navrh-zakona-vlade-nepredlozilo.html


 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz