Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 14. února 2020
Metodika výběru lokalit: za pochodu a v časovém tlaku
Ministerstvo průmyslu dál trvá na uspěchaném výběru a ignoruje požadavky obcí
Zástupce obcí v poradním panelu expertů ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) geolog Matěj Machek zveřejnil své stanovisko k přípravě Metodiky zúžení počtu lokalit pro hlubinné úložiště. Upozorňuje v něm na velký časový tlak, který znemožňuje důkladnou práci [v příloze]. Podstatným problémem podle něj také je, že: „Konečné vyjádření jednotlivých členů panelu k Metodice probíhá v okamžiku, kdy většina zpráv, které by měly být vypracovány na jejím základě, je již v pokročilé fázi zpracování či je dokonce již vyhotovena.“ Nyní během pouhých několika týdnů mají být na základě metodiky vybrány obce, které budou i nadále ohrožovány projektem konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva.
Na fakt, že nejprve by měla být stanovena jasná pravidla a teprve poté probíhat vyhledávání, upozorňuje Platforma proti hlubinnému úložišti marně již řadu let. Výběr čtyř preferovaných lokalit do poloviny roku 2020, na kterém trvá ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, proto považují starostové i zástupci občanů dotčených obcí za velmi uspěchaný [1].
Předcházet výběru musí také dojednání a schválení zákona, který zajistí posílení práv obcí dotčených úložištěm, jinak jde o nechvalně známou salámovou metodu, jak by se stát chtěl dobrat k realizaci projektu navzdory lidem, kterých se nejvíce týká. Návrh věcného záměru zákona, který připravilo ministerstvo průmyslu, však požadované zlepšení nepřináší. Kromě dotčených obcí se k němu kriticky vyjádřily také Svaz měst a obcí, Sdružení místních samospráv nebo Ministerstvo vnitra [2].
Ke spěchu s výběrem v polovině roku 2020 není žádný rozumný důvod. I SÚRAO v Plánu činnosti na letošní rok, který má po více než měsíčním odkladu odsouhlasit v pondělí vláda, přiznává, že dojde k posunutí časových milníků výběru lokality pro úložiště oproti schválené Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem [3].
Jiří Popelka, starosta města Jistebnice a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, řekl: „Vzhledem k tomu, že pokračuje ignorování oprávněných zájmů dotčených obcí v návrhu zákona o výběru úložiště a jeho příprava navíc nabírá další zpoždění, pomáhají obce svým konstruktivním zapojením do expertního panelu vytvářet dojem férového přístupu státu. Ten se ale nekoná a tak začínáme rozmýšlet, zda má smysl v panelu pokračovat.“
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 48 členů (32 obcí a měst a 16 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz
Další informace může poskytnout:
Jiří Popelka, starosta obce Jistebnice a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, tel.: 602 442 799, E-mail: starosta@jistebnice.cz
V příloze:
Stanovisko k Metodice zúžení počtu lokalit pro hlubinné úložiště v ČR v letech 2019?2020, Matěj Machek, Geofyzikální ústav Akademie věd ČR.
Poznámky:
[1] Stanovisko Platformy proti hlubinnému úložišti k přizvání zástupců obcí do Poradního panelu expertů pro výběr čtyř lokalit pro úložiště, http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/aktuality/nabidka-k-pripominkovani-navrhu-zakona-byl-podraz-ministr-havlicek-odmitl-vse-co-obce-pozadovaly/_files/stanovisko-platforma-expertni-tym.docx
[2] Zástupci většiny měst a obcí v republice požadují silnější práva pro samosprávy při hledání úložiště, tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti z 25. ledna 2020, http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press/zastupci-vetsiny-mest-a-obci-v-republice-pozaduji-silnejsi-prava-pro-samospravy-pri-hledani-uloziste.html
[3] Plán činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů na rok 2019, tříletý plán a dlouhodobý plán: "Ačkoliv cílem činností Správy je dodržet termín výběru finální lokality stanovený Koncepcí nakládání s RAO a VJP, tedy rok 2022 pro doporučení 2 lokalit a rok 2025 pro výběr finální lokality, je možné, že se vzhledem k potřebě dokončit geofyzikální měření na všech devíti lokalitách v roce 2019 a provést jejich zúžení na čtyři v roce 2020 tyto milníky nepodaří splnit. Proto bude po výběru zúženého počtu lokalit navržena aktualizace Koncepce nakládání s RAO a VJP a posunutí těchto milníků."