Sdružení Calla
  Dnes je 30. října 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Zeleného kruhu, Hnutí DUHA a Sdružení Calla ze dne 28. května 2020

Rozhoduje se o Dukovanech, ale na stole chybí věrohodné informace o skutečných nákladech

Riziko pro ČEZ má být minimální, pro občany a firmy v Česku obrovské

Ministr Havlíček informoval, že je vláda rozhodnuta sama si půjčit a úvěrovat takto obrovské náklady plánu na nový reaktor v Dukovanech [1]. Kromě toho Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým má poskytnout garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového bloku na nejméně 30 let [2]. Tu zaplatí české domácnosti a firmy v ceně za elektřinu. ČEZ má navíc právo předat celý projekt státu v okamžiku, kdyby se některé parametry dohodnuté ve smlouvách mezi vládou a firmou ČEZ, které nebyly zveřejněny, změnily. Zásadním problémem jsou chybějící vládní ekonomické analýzy, které by věrohodně ukázaly na skutečné náklady, které by měli zaplatit jak spotřebitelé elektřiny, tak i daňoví poplatníci.

Ekologické organizace upozorňují, že:

  • Udávané investiční náklady v rozmezí 140-160 miliard korun (tzv. overnight costs) neodpovídají reálnému stavu porovnatelných projektů jako je Olkiluoto, Flamanville, Hinkley Point, Vogtle či Akkuyu [3]. To znamená pro blok o výkonu 1 200 MW zhruba 8,4 až 9,6 miliardy eur, při současném kurzu tedy přibližně 232 až 265 miliardy Kč.
  • Udávaná doba stavby 7 let, je nadmíru optimistická a není obvyklá ani v Číně [3].  Každé zpoždění pak s sebou nese výrazné navýšení původně předpokládaných nákladů, které vedlo až ke krachu velkých, dříve silných firem - Westinghouse a Areva.  V případě krachu projektu a nesplácení státem poskytnutého úvěru pak půjdou náklady na vrub daňových poplatníků.
  • Udávaná výše garantované výkupní ceny 50-60 eur/MWh, který má dostat ČEZ [1] je nerealisticky nízká a jsou to citace z propočtů z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky z ledna 2015, které byly kritizovány již tehdy. Klíčovým parametrem, který určí výši garantované výkupní ceny, je vnitřní výnosové procento. Akcionářům ČEZ s výjimkou ministerstva financí se určitě nebude líbit hodnota IRR kolem 5 % [4]. Podle výpočtů ekonoma Jana Ondřicha, které mají ekologické organizace k dispozici [v příloze], může výše garantované ceny dosáhnout 138 eur/MWh. Pak by ovšem spotřebitelné elektřiny museli zaplatit cca 20 miliard ročně rozdílu po dobu nejméně 30 let.

 

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Na stole by měly ležet jasné ekonomické propočty, kolik vládní plán na nový reaktor v Dukovanech přijde spotřebitele elektřiny a daňové poplatníky i se všemi očekávatelnými riziky. Stávající čísla, která poletují odvládních představitelů vzduchem, jsou na úrovni prodejců zázračných hrnců či vysavačů.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Nechce se mi věřit, že by čeští ministři vymysleli způsob podpory výstavby jaderného bloku s poloviční garantovanou výkupní cenou, než jejich kolegové ve Velké Británii. Vsadil bych se, že v případě spuštění nových Dukovan budeme jako spotřebitelé dorovnávat v důsledku garantované výkupní ceny průměrně 50 eur za každou megawatthodinu, Ale vsadit se nemůžu, protože tou dobou budu buď na hřbitově nebo v penzi s nejistým příjmem.

 

V příloze:  Review of new Czech NPP project Economics of Dukovany, Jan Ondřich

 

Kontakty:

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz

 

Poznámky:

[1] Rozhovor s ministrem průmyslu Havlíčkem, Hospodářské noviny, 28. května 2020

[2] Návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBPKCETTG

[3] World Nuclear Industry Status Report 2019

[4] I v rozhovoru pro Hospodářské noviny 11. května 2020 říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, že přiměřený zisk pro ČEZ lze „srovnávat s podobnými projekty, tedy kolik dostali jiní od svých vlád”.

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz