Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 12. 11. 2003

DÁLNICE D3 NIC NEVYŘEŠÍ

aneb Mobilita versus Automobilita

 

Co je příčinou nárůstu automobilové dopravy? Lze rychlou dopravou ušetřit čas? Vyřeší dálnice D3 současné problémy silnice I/3? Jak snížit vysokou nehodovost?

O tom i o dalších problémech dopravy mohou zájemci získat informace na diskusním večeru s dopravním poradcem ing. Tomášem Otepkou, který pořádají občanská sdružení Jihočeské matky, Calla a Duha ve čtvrtek 13. listopadu 2003 od 18 hodin v salonku hotelu Slovanský dům v Kaplici.

Místo konání této akce nebylo zvoleno náhodně. Před časem, po tragické nehodě autobusu na silnici I/3 u Nažidel, při níž přišlo o život 19 lidí a mnozí z pasažérů byli těžce zraněni, byly ekologické organizace obviněny některými regionálními politiky, že tuto havárii zavinily svým úsilím o zastavení stavby dálnice D3. V Kaplici vznikla petiční akce místních občanů, žádajících urychlenou výstavbu dálnice a "potrestání viníků nehody - ekologických organizací".

V těchto dnech probíhá soudní řízení ke zjištění míry zavinění osudové havárie. Na základě dosavadních výsledků vyšetřování obvinil státní zástupce řidiče autobusu z obecného ohrožení a z padělání veřejné listiny, neboť jel nepřiměřenou rychlostí a navíc bez řádného oprávnění k řízení vozidel hromadné dopravy. Rozhodnutí soudu lze očekávat v nejbližších dnech.

Právě teď je tedy vhodná doba znovu zvážit, jaká mohou být nejrychlejší a nejúčinnější variantní řešení nápravy nebezpečných míst na mezinárodní komunikaci z Českých Budějovic ke státní hranici s Rakouskem, jež by byla zároveň také šetrná vůči přírodě i státní kase. Občanská sdružení navrhují urychlené úpravy stávající silnice o dostatečný počet stoupacích pruhů, nápravu jejích nejzávažnějších dopravních závad a požadují důsledný postup policie při kontrole dodržování dopravních předpisů. Pro budoucí koridor mezinárodní rychlostní komunikace, pokud bude nezbytná její realizace, navrhují využití podstatné části stávající silnice I/3.

 

Bližší Informace:
Hnutí Duha, Nádražní 55, Č. Budějovice, tel. 386 713 328 
Sdružení Calla, F. Šrámka 35, Č. Budějovice, tel. 387 310 166

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz