Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva  Sdružení CALLA a Hnutí Duha ze dne 28. 11. 2003


Úřední škrt v cenách poškodí rozvoj čisté energie
Zelené organizace prosazují nový zákon

 

Další komplikaci v budování větrných elektráren bude znamenat propad výkupní ceny, který na příští rok připravuje Energetický regulační úřad. Razantně totiž změní ekonomické podmínky výroby čisté elektřiny.

Úřad navrhuje seškrtat cenu větrné elektřiny v nových zařízeních z roku na rok o celých 10 % (30 haléřů za kilowatthodinu). Výkupní ceny dalších čistých zdrojů energie se rovněž změní. Dramatické houpání cen bere podnikatelům jistotu a komplikuje také cestu k bankovním úvěrům.

Hnutí DUHA a Sdružení Calla prosazují nový zákon, který by podnikatelům a obcím zaručil dlouhodobou jistotu alespoň na 15 let a podpořil tak výrobu čisté energie. Stát musí otevřít těmto moderním technologiím cestu na trh, aby pomohl snížit závislost domácí ekonomiky na uhelných a jaderných elektrárnách i rekordní české exhalace oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn klimatu.

Dopad na spotřebitele je zanedbatelný. Na průměrné ceně elektřiny pro malé zákazníky v roce 2004 se obnovitelné zdroje energie - větrné a malé vodní elektrárny, spalování biomasy a další - budou podílet asi jedním procentem.

Navíc se odhaduje, že velkou část, řádově desítky procent, plateb za energii vykazovanou jako obnovitelné zdroje tvoří přimíchávání biologických surovin do paliva pro zastaralé uhelné elektrárny ČEZ a dalších firem. Protože jsou daleko méně účinné než speciální kotle na biomasu, zbytečně se tak plýtvá surovinou. Při lepším využití by mohla podstatně více přispět k výrobě energie i snížení znečištění.

V Německu, kde úspěšný zákon zajistil rozvoj čisté energie a větrné elektrárny zde vyrábějí téměř tolik proudu jako Temelín a Dukovany dohromady, vedl tento boom ke zvýšení ceny v přepočtu o necelé 2 haléře na kilowatthodinu.

Proč potřebujeme nový zákon o podpoře čisté energie - informační list Hnutí DUHA: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/ciste_zdroje.pdf

Petr Holub, vedoucí programu Energie v Hnutí DUHA, řekl:
"Český sektor obnovitelných zdrojů už tak vinou špatné legislativy kulhá míle pozadu za německými sousedy a dalšími evropskými státy. Propad výkupní ceny z měsíce na měsíc o deset procent dál poškozuje tento nový trh a komplikuje rozvoj moderních čistých technologií. Domácí výrobci ztrácí jistotu, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vůbec vrátí, takže je velmi obtížné získat bankovní úvěr. Jsme na jednom z posledních míst v Evropě."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Rozvoj větrné energetiky v České republice naprosto zásadně zaostává oproti našim sousedům, zejména Rakousku a Německu. Příčinou až doposud byly ceny pro obnovitelné zdroje. Pokud ERÚ nyní tyto ceny ještě snižuje, nemáme téměř šanci podnítit stavbu větrných elektráren."

 

Další informace:
Edvard Sequens, Sdružení Calla, edvard.sequens@ecn.cz, tel.: 602 282 399
Petr Holub, Hnutí DUHA, petr.holub@hnutiduha.cz, tel.: 604 177 711

 

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz