Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 2. 4. 2004

"Ekologické nevládní organizace zneklidňují závěry jednání jihočeského hejtmana u prezidenta republiky"

 

Kriticky přijaly včerejší jednání jihočeského hejtmana Jana Zahradníka s ministry obrany a životního prostředí u prezidenta republiky nevládní organizace. Hlavním bodem diskuze bylo využití šumavského vrcholu Smrčina a části vojenského prostoru Boletice - Chlum pro výstavbu gigantických lyžařských areálů. V realizaci těchto projektů spatřují regionální politici prioritu v rozvoji Jihočeského kraje. Odlišný názor na takto uvažovaný rozvoj turistického ruchu mají nevládní ekologické organizace, které se od počátku staví proti sjezdovkám na Smrčině a Chlumu. Například petici proti záměru vybudovat na Smrčině lyžařský areál a lanovou dráhu podpořilo v roce 2001 1697 občanů a dalších 16 000 podpisů získaly nevládní organizace pod petici odmítající odtržení vzácných částí Šumavského národního parku, související mimo jiné i s prosazovanou stavbou sjezdovek.

"Pralesovitý komplex Smrčiny je součástí I. zóny Národního parku Šumava a dosavadní odborné výsledky přírodovědných průzkumů prováděných ve vojenském prostoru Boletice ukazují na výskyt nejvzácnějších chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Plným právem je proto toto území, donedávna prezentováno jako "zdevastované vojenské území", navrhováno k ochraně v rámci soustavy NATURA 2000. Je proto nepochopitelné a neodůvodnitelné, aby se povyšoval veřejný zájem, kterým v tomto případě je ochrana přírody, nad zájmem privátních podnikatelských projektů zaštítěných rozvojovými programy. V době, kdy vstupujeme do Evropské unie s výjimečnou devizou, unikátní přírodou, jsou zlehčovány výsledky vědecko odborných průzkumů ještě před tím, než byl stanoven způsob jejich ochrany", uvedl Vladimír Molek ze sdružení CALLA.

Jak ukazují návrhy vyhlášek tzv. ptačích oblastí vyhlašovaných v rámci soustavy NATURA 2000, nejedná se o "uzavření území a regionu", ale o jeho citlivé využívání a hospodaření v něm. Obdobným způsobem budou posuzovány návrhy na ochranu stanovišť. V obou případech bude mít prioritu přírodě šetrné hospodaření a jemná turistika, mezi níž ovšem nepatří navrhované lyžařské areály s navazujícími stavbami.
"Pokud ministr životního prostředí Libor Ambrosek neodolá politickému nátlaku, zařadí se mezi své předchůdce a zneváží svou "ochranářskou minulost" předsedy Českého svazu ochránců přírody," uvedl na závěr Vladimír Molek.

 

Za OS CALLA: Vladimír Molek:  tel. 387 311 381
Za OS Jihočeské matky: Jaroslava Brožová, tel. 387 427 091
Za Okrašlovací spolek Zdíkovska: Dagmar Kjučuková, tel. 388 426 844

nahoru

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz