Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 1. 6. 2005

"Výstavou o přírodě Boletic vzpomínají občanská sdružení Den životního prostředí"

 

Světový den životního prostředí si připomínáme od 5.června 1972, kdy byla ve Stockholmu zahájena Konference OSN o životním prostředí lidstva. Pod heslem "Jenom jedna Země" se od té doby konají různé ekologicko výchovné akce.

Putovní výstavky "Boletice - klenot přírody" a "Natura 2000" představují od prvního června ekologická sdružení CALLA a Arnika ve Chvalšinách. Po Prachaticích a Českém Krumlově se jedná o další zastávku výstavky, jejímž cílem je přiblížit návštěvníkům přírodní hodnoty a zajímavosti vojenského prostoru Boletice. "V době, kdy krajská samospráva usiluje o výstavbu střediska zimních sportů Chlum a zrušení vojenského újezdu je vhodná příležitost k tomu, aby byla veřejnost v bezprostřední blízkosti Boletic seznámena s výjimečností tohoto území", uvedl Vladimír Molek ze Sdružení CALLA.

Boletickou expozici vhodně doplňuje informativní část o evropské soustavě NATURA 2000. Právě Boletice se totiž přes odpor některých komunálních politiků staly součástí národního seznamu evropsky významných lokalit schváleným v závěru loňského roku vládou. Spolu s přijetím návrhu ptačí oblasti je zde tak zaručena ochrana přírody prostřednictvím evropských právních norem. Tato skutečnost podtrhuje význam ochrany území, které se stalo předmětem sporu mezi krajem a státní ochranou přírody podporovanou nevládními ekologickými organizacemi.

"Ukazuje se, že názor obyvatel obcí okolo Boletic na využití vojenského prostoru není tak jednoznačný jak prezentuje kraj", dodal Vladimír Molek. Dokládá to nejen zájem o výstavu, ale i petice proti areálu Chlum, která stále pokračuje a má téměř šest tisíc podpisů . Podpořit ji lze i na výstavě, která je ve Chvalšinách instalovaná v muzeu Schvarzenberského plavebního kanálu. Přístupna je bez vstupného denně kromě pondělí v otevírací dobu muzea. Potrvá zde do 3.července. Jejím dalším zastavením by se měl stát Brloh.

Projekt je podpořen Nadací Partnerství

 

Kontakty:
Vladimír Molek, Calla - Sdružení pro záchranu přírody, F. Šrámka 35, 370 04 České Budějovice
telefon: 387 311 381, email: calla@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz