Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 4. 5. 2005

LIDL útočí na České Budějovice

 

Společnost LIDL nemá dosud pravomocné územní rozhodnutí pro prodejnu na Rudolfovské ulici za viaduktem a již chystá další "překvapení". Po neúspěšném pokusu o výstavbu supermarketu na místě školní jídelny, na křižovatce Mánesovy a Lidické třídy, posunul své úmysly pouze o několik desítek metrů. Na křižovatce ulice Boženy Němcové a Mánesovy, v blízkosti Národní kulturní památky Koněspřežní železnice, plánuje výstavbu další "prodejny potravin".

Prodejna má být postavena na 1.864 metrech čtverečních s parkovištěm pro 155 aut na téměř pěti tisíci metrech čtverečních v areálu závodu KOOH-I-NOOR. Další tři tisíce metrů představují obslužné komunikace.

"Nechápeme postoj českobudějovické radnice k nekoncepčnímu postupu nadnárodních společností. Tvrzení, že výstavba supermarketů je věc obchodníků a rizika podnikání je nezodpovědné a mimo jiné i v rozporu se zájmy občanů, kterých se výstavba jednotlivých staveb bezprostředně dotýká. (Mladá fronta dnes,10.ledna 2005)" , uvádí Vladimír Molek ze Sdružení CALLA. V případě výstavby prodejny LIDL v ulici Boženy Němcové, kdy územní plán zde navrhuje území pro smíšené kolektivní bydlení ve vnitřním městě se spíše jedná o získání levných parkovacích ploch než vytvoření možnosti k nákupu občanům této městské části, neboť v těsné blízkosti je prodejna Delvita. Rovněž s kapacitním parkovištěm. "S výstavbou těchto typů obchodních center se setkáváme i v dalších městech, ale aby jejich výstavba byla situována do vnitřního města a dopravně kolizních lokalit je specifika Českých Budějovic. S tímto postupem nemůžeme souhlasit.", dodal Vladimír Molek.

O tom, že dopravní napojení na infarktovou tepnu, Mánesovu ulici, povede přes ulici Boženy Němcové, dosud zde žijící obyvatelé patrně ani netuší. "Většina občanů se bohužel nezajímá o dění ve městě do té míry, že by pravidelně četli úřední desky. A právě zde je šance dozvědět se o probíhajícím posuzování vlivu stavby prodejny LIDL na životní prostředí", informuje Jaroslava Brožová ze sdružení Jihočeské matky. Občanská sdružení proto využívají nejrůznějších možností k upozornění na možnost vyjádřit se k tomuto záměru. S potřebnými podklady se mohou seznámit a zde přímo vyjádřit na odboru životního prostředí Magistrátu města České Budějovice a Krajském úřadu Jihočeského kraje do konce příštího týdne.

 

Kontakty:
Jaroslava Brožová, Jihočeské Matky, B. Smetany 19, 370 01 České Budějovice
telefon: 387 427 091, email: jihoceske.matky@ecn.cz
Vladimír Molek, Calla - Sdružení pro záchranu přírody, F. Šrámka 35, 370 04 České Budějovice
telefon: 387 311 381, email: calla@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz