Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 8. 2. 2005

Parlamentní zelená zelené energii

 

Pokud poslanci v příštích dnech schválí návrh svých výborů, výrobci elektřiny z větrných elektráren, energetické biomasy, spalování bioplynu a dalších čistých zdrojů, budou mít konečně dlouhodobě garantovanou návratnost svých investic. Ekologické organizace dnes večer přivítaly důležité rozhodnutí hospodářského výboru, který podpořil klíčové vylepšení zákona o obnovitelných zdrojích energie.

Očekává se, že poslanci budou o zákoně hlasovat koncem tohoto a začátkem příštího týdne1.

Hospodářský výbor sněmovny se dnes pozdě večer přidal k výboru odpovědnému za životní prostředí2 a odsouhlasil podstatné změny v navrhovaném systému podpory obnovitelných zdrojů3. Návrhy připravené s podporou příslušných ministrů i Energetického regulačního úřadu čisté energii lépe otevřou cestu na trh. Garance investic více odpovídá řešení, které prosazují Hnutí DUHA a Sdružení Calla, a požadavkům výzvy 83 měst či obcí a 110 firem žádající lepší legislativu na podporu zelené energie4. Blíží se úspěšnému německému nebo španělskému zákonu.

Hnutí DUHA a Sdružení Calla však zároveň varují před návrhem hospodářského výboru, který chce ze zákona vyškrtnout výrobu tepla z obnovitelných zdrojů. Podpora se má omezit pouze na čistou elektřinu. Škrt by znamenal podstatné omezení příležitostí pro pěstování energetické biomasy v zemědělství. Spalování biomasy se využívá více k výrobě tepla než elektrického proudu. Teplo má u nás několikanásobně větší potenciál než výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Podobné zákony v evropských zemích umožnily rychlý boom větrných elektráren, kotlů na biomasu, solárních kolektorů a podobných zařízení. Zato u nás výroba čisté energie zatím pokulhává vinou špatné legislativy. Nová pravidla pomohou snížit rekordní český příspěvek k exhalacím, které způsobují globální změny podnebí, vytvoří nová pracovní místa a modernizují energetiku. Přitom řešení je velmi levné. Vládní kalkulace zjistila, že zvýší cenu elektřiny jen o směšných 16 haléřů za kilowatthodinu v roce 2010.

Proč potřebujeme nový zákon o podpoře čisté energie - informační list Hnutí DUHA: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/ciste_zdroje.pdf

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
"Návrh podnikatelům opravdu garantuje, že se jim investice do větrných elektráren a podobných projektů vůbec vrátí, takže bude snadnější získat bankovní úvěr. Podobá se úspěšnému německému nebo španělskému modelu. Skvělé je, že se na tomto řešení shodli poslanci, ministerstva průmyslu i životního prostředí a regulační úřad. Vládní experti ze všech tří resortů tady odvedli dobrou práci. Čisté zdroje snižují znečištění, vytvářejí tisíce pracovních míst a zásobují elektřinou či teplem už milióny domácností. Zatím kvůli špatné legislativě v tomto odvětví pokulháváme na jednom z posledních míst mezi evropskými státy."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Hospodářský výbor bohužel přijal zákon bez podpory obnovitelného tepla. Věříme, že se sněmovna tímto řídit nebude, protože v teple z obnovitelných zdrojů je mnohem větší potenciál než ve výrobě elektřiny. Už je načase, aby poslanci zákon, který projednávají již více než rok, konečně schválili."

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

Poznámky:

  1. Druhé čtení zákona se očekává asi ve čtvrtek nebo v pátek, třetí čtení patrně příští týden.
  2. Hospodářský výbor dnes doporučil schválit takzvaný komplexní pozměňovací návrh, který systém podpory mění. Výbor odpovědný za životní prostředí totéž řešení navrhl už na podzim.
  3. Podle původní vládní verze měl systém podpory být založen na tzv. obchodovatelných certifikátech. Nové řešení, které také připravili vládní experti, nechává výrobci možnost volby mezi úspěšným systémem patnáctileté garance pevných výkupních cen a obchodovatelnými certifikáty.
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz