Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Calla a V havarijní zóně JETE ze dne 17. 10. 2005

Kolaudace jaderné elektrárny Temelín #2

 

V Temelíně včera proběhlo závěrečné jednání v rámci kolaudačního řízení k prvnímu hlavnímu výrobnímu bloku a k záměně ASŘTP. Účastníky tohoto projednání byla i ekologická sdružení Jihočeské matky, Calla a V havarijní zóně JETE.

Zástupcům sdružení se během předchozích jednání v rámci kolaudace podařilo přesvědčit stavební úřad o nutnosti zpřístupnit ke studiu dokumentaci předkládanou ČEZem. Stavební úřad umožnil sdružením pouze dvoutýdenní nahlížení do této dokumentace. U tak technicky náročné stavby, jakou jaderná elektrárna Temelín bezesporu je, považujeme dva týdny poskytnuté stavebním úřadem k nahlížení do dokumentace za nedostatečné. Není možné v tak krátké době smysluplně prostudovat a komplexně zhodnotit rozsáhlou technickou dokumentaci, jejíž studium je časově náročné a vyžaduje v určitých případech i zjednání si konzultace odborníků.

Na včerejším jednání předložili zástupci jednotlivých sdružení své připomínky. Sdružení V havarijní zńě JETE zastupovala Eva Hlasová, která konstatuje: "Neobdrželi jsme žádné doklady nutné k posouzení stavby z hlediska ohrožení veřejných zájmů, především z oblasti ochrany života a zdraví osob a životního prostředí, které se právě v kolaudačním řízení přezkoumá."

Za sdružení Calla shrnuje Hana Gabrielová: "Byl nám předložen jednostránkový výsledný protokol o svaru na jednom z hlavních chladících potrubí reaktoru. Z tohoto protokolu nebylo možné zjistit, jakým způsobem byl vyřešen problém špatného sváru, na který už dlouho upozorňuje Greenpeace."

Dana Kuchtová z Jihočeských matek konstatuje: "Konečně se otevřely archívy ČEZu a nám se podařilo získat alespoň hrubý přehled o změnách na JETE. Mohli jsme si prostudovat dokumentaci k původnímu ruskému, projektu, dokumentace ke skutečnému provedení stavby na základě projektových změn byla však, podle našeho názoru, nedostatečná. Problémem zůstávají poruchy a konstrukční problémy elektrárny (definované v Melkském problému) a jejich odstranění. O těch jsme se nedověděli téměř nic."

Kolaudační řízení bude ukončeno v nejbližší době vydáním kolaudačního rozhodnutí

 

Další informace:
Dana Kuchtová, Sdružení Jihočeské matky
telefon: 603 516 711
Edvard Sequens, sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz
Eva Hlasová, sdružení V havarijní zoně JETE
telefon: 724 589 518

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz