Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva sdružení Calla ze dne 15. 12. 2005

Petice proti výstavbě Střediska zimních sportů Chlum ve vojenském prostoru Boletice končí

 

Dnes byla předána na Krajský úřad Jihočeského kraje, ministerstvo obrany a ministerstvo životního prostředí třetí a poslední část petice nevládních ekologických organizací proti výstavbě Střediska zimních sportů Chlum ve vojenském prostoru Boletice. Toto středisko za 1,8 miliardy korun, se mělo stát jedním z cílů Programu rozvoje Jihočeského kraje. Jihočeský kraj usiloval o realizaci tohoto projektu společnosti Lipno servis s.r.o. v duchu Smlouvy o sdružení "Chlum - centrum zimních sportů" schválené zastupitelstvem Jihočeského kraje na podzim roku 2003.

Petici, která byla zahájena v dubnu loňského roku, podpořilo k dnešnímu dni 6.072 občanů. "Nejvýraznější zájem veřejnosti jsme zaznamenali právě vloni, kdy jsme díky aktivitě nevládních organizací získali pět tisíc podpisů. Zejména členové České společnosti ornitologické využili svých akcí pro sběr podpisů." uvedl zástupce petičního výboru Vladimír Molek. Petice byla rovněž šířena prostřednictvím propagační výstavy Příroda Boletic , v obcích okolo vojenského újezdu a přímo mezi jeho obyvateli. Podpořili ji i někteří pracovníci státní ochrany přírody, vědci, pedagogové, kulturní osobnosti i někteří zastupitelé.

Petice dle vyjádření petičního výboru splnila svůj cíl a není důvod k jejímu pokračování, neboť byly splněny její zásadní požadavky:
Boleticím, jakožto unikátní území mezinárodního významu se dostává ochrana v rámci soustavy Natura 2000, a to jak podle směrnice o ochraně volně žijících ptáků, tak podle směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Ptačí oblast Boletice o rozloze 23 546 ha byla zřízena vládou ČR nařízením č. 19/2005 Sb., ze dne 15. prosince 2004. Zahrnuje celý Vojenský újezd Boletice a území o ploše asi 1600 ha, přesahující hranice újezdu směrem ke Zbytinám. Evropsky významné lokality Boletice a Polná byly zřízeny nařízením vlády č. 132/2005 Sb., ze dne 22. prosince 2004. Tímto krokem splnila naše požadavky ministerstva obrany a životního prostředí.

Otázka Střediska zimních sportů Chlum se zdá být rovněž uzavřena. Ale…..?
Přes ubezpečení kraje o opuštění záměru vybudovat středisko zimních sportů na Chlumu je ale snaha tuto stavbu "pouze přesunout" do oblasti Špičáku
. K tomu Vladimír Molek uvádí: "O této variantě jsme zatím nebyli oficiálně informováni. Pokud tak nastane budeme se jí zabývat. Na rozdíl od Chlumu jsou ale díky novele zákona o ochraně přírody a krajiny stanoveny podmínky pro hodnocení vlivů všech staveb, ale i záměrů a koncepcí dotýkajících se území zahrnutých v evropské soustavě Natura 2000".

 

Za petiční výbor:
Vladimír Molek, Calla - Sdružení pro záchranu přírody, F. Šrámka 35, 370 04 České Budějovice
telefon: 387 311 381, email: calla@ecn.cz

Tato aktivita je podpořena z prostředků EU v programu TRANSITION FACILITY 2004 a Nadace Partnerství.

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz