Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 22. 6. 2005

Podpoří senátoři novelu atomového zákona?

 

Ve čtvrtek 23. června bude Senát Parlamentu ČR projednávat novelu zákona č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (tzv. atomového zákona). Tu předložila skupina sedmi senátorů již v lednu 2004, ale definitivní rozhodnutí bylo dosud odkládáno. Nejprve se čekalo, jak dopadne navrhovaná evropská legislativa v dané oblasti (tzv. "jaderný balíček" Evropské komise byl nakonec zamítnut a závazná evropská legislativa tedy neexistuje), poté si senátoři vyžádali některé doplňující informace. Nyní, po roce a půl, se má o návrhu definitivně hlasovat.

Předložená novela atomového zákona má umožnit obcím účastnit se patřičných řízení o povolení jaderných zařízení, z nichž jsou dosud obce vyloučeny, i když se zařízení nachází na jejich katrastru.

Novela také řeší problém omezené odpovědnosti provozovatelů jaderných zařízení za případné škody při jaderné havárii, která je nyní omezena limitem 6 miliard korun. Tento stav znamená neoprávněnou konkurenční výhodu na trhu s elektřinou pro výrobce z jaderných elektráren. Navržené změny dále prodlužují lhůtu pro možnost žádat odškodení v případě zdravotní újmy, způsobené při havárii jaderného zařízení a přiznávají finanční kompenzace obcím, na jejichž území se nachází jaderné zařízení. Tím reagují na zkušenosti, podle nichž v místech okolo jaderných zařízení klesá cena nemovitostí, příjmy z turistického ruchu a podobně.

Podporu novele vyjádřili jednohlasně starostové obcí z okolí JE Dukovany a JE Temelín a starostové obcí z šesti lokalit, předběžně vytipovaných pro umístění tzv. hlubinného úložiště na území ČR. Novelu v její původní podobě jednoznačně podporují také Sdružení CALLA a Hnutí DUHA.

Edvard Sequens ze Sdružení Calla k tomu řekl:
"Jaderný průmysl se již roky jakékoliv změně stávajícícho stavu, který mu nahrává, úporně brání. Ale zájmem společnosti by mělo být dát dotčeným obcím a jejich obyvatelům právo rozhodovat o své budoucnosti. A když už nic jiného, naše zákony by měly odpovídat podepsaným mezinárodním úmluvám."

Libor Matoušek z Hnutí DUHA řekl:
"Zkušenosti například ze Skandinávie ukazují, že pokud obce dostanou od počátku pravomoc spolurozhodovat o svém území, je naděje na dohodu. Tam, kde jaderná zařízení umisťuje stát bez dohody s místními úřady a bez souhlasu lidí, se naopak celý proces v dlouhodobém měřítku prodražuje, dochází k protestům, soudním procesům a dalším průtahům - to dokládají desetiletí sporů kolem úložiště Yucca Mountain v USA nebo v německém Gorlebenu. Novela může jednáním státních úředníků s obcemi v budoucnu spíše prospět. Bohužel ministerstvo průmyslu a obchodu, Správa úložišť radioaktivních odpadů, a také firma ČEZ, se jejímu přijetí dosud z neznámých důvodů brání."

 

Kontakty:
Libor Matoušek, Hnutí DUHA
telefon: 731 465 279, email: libor.matousek@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz