Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 22. 11. 2005

Rozhodnou poslanci pro občany nebo jaderný průmysl?

 

Během dnes zahájené schůze Poslanecké sněmovny budou poslanci rozhodovat, zda zachovají dosavadní zvýhodnění jaderného průmyslu nebo podpoří obce a občany, jejichž život je ovlivněn blízkostí jaderných zařízení. Rozhodnou, zda pustí do dalšího projednávání senátní novelu zákona č. 18/1997 Sb., o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (tzv. atomového zákona). Tu schválil Senát v červenci. Novela má podporu od starostů z šesti lokalit, předběžně vytipovaných pro umístění tzv. hlubinného úložiště radioaktivních odpadů, ale i od starostů z okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

V případě přijetí umožní obcím a krajům účastnit se řízení o povolení jaderných elektráren, úložišť radioaktivních odpadů a dalších zařízení. Z nich jsou dosud vyloučeny, a to i tehdy, když se zařízení nachází na jejich území. Navržené změny dále prodlužují lhůtu pro možnost žádat odškodení v případě zdravotní újmy, způsobené při havárii jaderného zařízení a přiznávají finanční kompenzace obcím, na jejichž území se nachází jaderné zařízení. Tím reagují na zkušenosti, podle nichž v místech okolo jaderných zařízení klesá cena nemovitostí, příjmy z turistického ruchu a podobně.

Přijetí novely podporují také sdružení Calla a Hnutí DUHA. Oproti senátem schválené verzi ale podporují i další změny, o nichž se mluví v souvislosti s novelizací zákona. Například zvýšení finanční odpovědnosti provozovatelů jaderných zařízení za případné škody při jaderné havárii, která je nyní omezena limitem 6 miliard korun. Tento stav znamená neoprávněnou konkurenční výhodu na trhu s elektřinou pro výrobce z jaderných elektráren

Edvard Sequens ze sdružení Calla k tomu řekl:
"Jaderný průmysl se již roky jakékoliv změně stávajícícho stavu, který mu nahrává, úporně brání. Ale zájmem společnosti by mělo být dát dotčeným obcím a jejich obyvatelům právo rozhodovat o své budoucnosti. A to tak, že by měly mít právo veta."

Libor Matoušek z Hnutí DUHA řekl:
"Zkušenosti například ze Skandinávie ukazují, že pokud obce dostanou od počátku pravomoc spolurozhodovat o svém území, je naděje na dohodu. Tam, kde jaderná zařízení umisťuje stát proti vůli místních lidí, se naopak řešení prodražuje, dochází k protestům, soudním procesům a dalším průtahům. Toto dokládají desetiletí sporů kolem úložiště Yucca Mountain v USA nebo v německém Gorlebenu. Přesto však ČEZ, někteří politici a státní úředníci novelu odmítají a obcím chtějí upřít právo spolurozhodovat o svém území."

 

Podrobnější údaje o novele atomového zákona v informačním listu:
www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/rao_novela.pdf
nebo zde na našich webových stránkách

Kontakty:
Libor Matoušek, Hnutí DUHA
telefon: 731 465 279, email: libor.matousek@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz