Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva Hnutí Duha a Sdružení Calla ze dne 29. 7. 2005

Regulátor může zastavit rozvoj větrné energie
Udělá ERÚ opět chybu, jako se spalováním štěpky?

 

Pokud by Energetický regulační úřad razantně snížil výkupní cenu energie z větrných elektráren, zabrzdí tím slibný rozvoj moderního průmyslového odvětví, varovaly dnes ekologické organizace.

Úřad dnes zveřejnil návrh výkupních cen na rok 2006[1]. ERÚ "uvažuje [o] snížení současné ceny 2,60 Kč/kWh pod úroveň 2,50 Kč/kWh". Především na těchto sazbách však závisí, kolik větrných elektráren se u nás vyplatí postavit.

Hnutí DUHA a Sdružení Calla se vážně obávají výrazného snížení výkupní ceny, kterým by se řada projektů ocitla pod hranicí rentability. Investory navíc mohou odradit prudké změny podmínek.

Projekty nových elektráren by taková cena vytlačila pouze na největrnější místa na vrcholcích hor. Ty jsou přitom paradoxně nejdále od energetických sítí. Naopak místa blízko sítí by zůstala nevyužitá. Ideálním řešením by přitom bylo podobně jako v Německu cenu diferencovat podle toho, jak silný zde fouká vítr, což i český zákon umožňuje.

ERÚ už jednou chybu udělal, když v letech 2003-2004 příliš vysoko stanovil výkupní cenu pro takzvané spoluspalování biomasy v uhelných elektrárnách. Deformoval tak trh s dřevní štěpkou, kterou palivo skoupil do svých kotlů ČEZ, a poškodil tak řadu obecních výtopen.

Očekává se, že účinná motivace k výstavbě větrných elektráren může přitáhnout asi 20 miliard korun investic do české ekonomiky během pěti let. Sníží znečištění oxidem uhličitým asi o milion tun ročně, tedy ekvivalent čtvrtiny všech kamionů a nákladních aut na našich silnicích.

Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
"Výrazné snížení ceny by mohlo udělat z podpory větrných elektráren neúčinnou proklamaci. Už při snížení na hranici dvou padesáti za kilowatthodinu se značná část projektů ocitne pod hranicí rentability a investoři se zaměří pouze na největrnější místa na vrcholcích hor. Prudké výkyvy podnikatelských podmínek z roku na rok odrazují investory. Ideální by bylo stanovit cenu ne plošně, ale diferencovaně, podle síly větru v jednotlivých lokalitách, podobně jako tomu je v Německu."

Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
"Jestliže chceme mít moderní a oproti dnešku čistější energetiku, bez podílu, který představují větrné elektrárny, se neobejdeme. Prezentované záměry ERÚ o snížení ceny však vedou k obavám, že tomu tak nebude. Zdá se, že úřad se svými výpočty nesplňuje dikci ani smysl zákona."

 

Kontakty:
Petr Holub, Hnutí DUHA
telefon: 604 177 711, email: petr.holub@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz

Poznámky:

  1. Tisková zpráva ERÚ na www.eru.cz/tisk.htm
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz