Sdružení Calla
  Dnes je 17. července 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Calla a OIŽP ze dne 12. 7. 2007

Netajíme nic? ... díl třetíSdružení Jihočeské matky dnes získalo z dobře informovaného zdroje informace o další utajené poruše na jaderné elektrárně Temelín.

K události došlo 22.8.2006 na 1. bloku. Při čištění síta na sání doplňovacího čerpadla došlo k úniku aktivního média a k následné kontaminaci kobky. Demontáž a montáž síta prováděl jeden pracovník v rozporu s provozními předpisy, podle kterých by tuto práci měli vykonávat pracovníci dva (jeden pracovník nemůže dobře nastavit síto s potrubím, jehož hmotnost je cca 70 kg).

ČEZ o této poruše, která byla ohodnocena stupněm INES 0 na svých webových stránkách neinformoval. Informoval pouze o události, ke které došlo v ten samý den (únik malého množství kyseliny dusičné v areálu elektrárny).

"Dění na jaderné elektrárně Temelín začína připomínat nekonečný televizní seriál. Utajené poruchy svědčí o tom, že slogan "Netajíme nic" je pouhou snahou, jak vzbudit zdání o transparentnosti informační politiky ČEZ," říká Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

"Tato událost navíc ukazuje, že některé práce jsou prováděny v rozporu s provozními předpisy," dodává Hana Gabrielová ze sdružení Calla.

Jaderná elektrárna Temelín včera představila nový projekt "Temelín se trvale zlepšuje", jehož cílem je v následujících 30 letech snížení poruchovosti elektrárny na minimum.
"Budeme i v budoucnosti sledovat dění na Temelíně. Budoucnost ukáže, zda se četnost poruch skutečně sníží, nebo zda ke snížení jejich počtu dojde díky tomu, že o některých z nich provozovatel JETE veřejnost informovat nebude", shodují se zástupci sdružení.Kontakty:
Monika Machová-Wittingerová, Sdružení Jihočeské matky
telefon: 603 516 603, email: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Gabriela Pohlová, OIŽP
telefon: 603 805 799

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz