Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
Společná tisková zpráva sdružení Calla a Hnutí Duha ze dne 14. 3. 2008

Vláda: O úložišti s obcemi nebo raději bez?

 

Ministři by podle ekologických organizací měli v pondělí splnit svůj slib a souhlasit, že postiženým obcím umožní spolurozhodování o úložištích radioaktivních odpadů. Kabinet má na pořadu bod svého programového prohlášení, podle kterého "další kroky ve vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva bude vláda činit transparentně a nepřekročitelným kritériem bude souhlas dotčených obcí."

V protikladu k tomu však ministr průmyslu a obchodu Říman v předložených podkladech tvrdí: "Stát musí být schopen v odůvodněných případech prosazovat své zájmy i proti vůli jednotlivých obcí."[1].  A navíc připouští, že by u nás mohlo být vybudováno jedno ze dvou až tří celoevropských úložišť[2].

Sdružení Calla a Hnutí DUHA prosazují novelu atomového zákona, která dá obcím a krajům právo spolurozhodovat o kontroverzních úložištích radioaktivních odpadů. Prozatím jsou z povolovací procedury vyloučeny.

Osmatřicet starostů z regionů, kde by mohlo stát hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, v říjnu 2005 požádalo Poslaneckou sněmovnu, aby takovou novelu schválila.

Ekologické organizace upozornily, že paradoxně nejdále se s budováním úložiště radioaktivních odpadů dostalo Švédsko a Finsko, kde dotčené obce mají dokonce právo veta. Spolurozhodování totiž posiluje důvěru místních lidí ke státu.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Je podivuhodné, v jaké míře nejsou na počátku jedenadvacátého století uprostřed Evropy dodržovány základní demokratické principy ve jménu podpory jediného průmyslového odvětví - jaderné energetiky. Zdá se, že ji není možné udržovat v provozu bez intervencí státu a pokřivené spravedlnosti."

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil: "Radioaktivní odpady jsou neřešený problém atomové energetiky a něco s nimi udělat musíme. Pokud vláda potvrdí svůj slib a dá obcím právo spolurozhodovat, bude šance odblokovat debatu. Pouze tak má totiž stát šanci získat důvěru mezi místními lidmi. Uvidí, že je ochoten s nimi jednat jako rovný s rovnými. Potvrzují to zkušenosti ze skandinávských zemí. Není možné, aby úřady vinou svého nátlakového přístupu donekonečna vedly zákopovou válku s obcemi a kraji."


Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA
telefon: 737 128 471, email: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Poznámky:
[1] Materiál MPO předkládaný vládě: "Analýza možností zapojení obcí do rozhodovacího procesu o umístění hlubinného úložiště"

[2] Rozhovor ministra Římana pro rádio Frekvence 1 dne 13. března 2008

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz